| Furnicuta000 a întrebat:

Vreau sa imi deschid un cont (altul decat cel pe care il am pentru salariu), la alta banca, cu card atasat, sa pun o suma de bani acolo si sa il folosesc pentru diferite cumparaturi online sau in magazine, transferuri etc. Nu ma simt confortabil sa il folosesc pe cel de salariu.
1. Se poate asa ceva?
2. Ce trebuie sa spun la banca cand solicit asta? Si daca trebuie vreo adeverinta
3. Ce banca sa aleg intre BT, BCR, Rf si BRD? Neaparat sa aiba optiune de a vedea online soldul, de a face online tranzactii etc
Multumesc anticipat

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti faci cate conturi vreo la ce banca vrei.
nu spui nimic, ceri un cont curent si card atasat
BT, cele mai mici comisioane

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Buletinul sau cartea de identitate.
3. BCR. Toate au această opțiune, doar trebuie să o activezi.

| Dismally a răspuns:

Normal ca se poate, nu iti trebuie nici o adeverinta, doar buletinul. Poti alege orice banca, eu am la Transilvania si e ok.

| Zuzu1991 a răspuns:

1. da
2. vrei card de cumparaturi
3. ING... cel mai bun raport comisioane/servicii generale (poti de exemplu sa platesti facturi din aplicatie scanand codul de bare al facturii) si capeti cardul pe loc, nu astepti 1-3 saptamani sa iti vina prin posta, poti sa depui bani in cont direct la bancomat la orice ora
daca, chiar nu vrei ING atunci BT, cu chiu si vai, incet incet ajung ING-ul din urma
restul de 3 banci sunt FOARTE SCUMPE (cred ca, chiar top 3 banci scumpe din tara asta) la Rf am ramas cu gura cascata ca vroiau comision SERIOS sa platesc facturi, care le pot plati pe gratis la PayPoint la coltul strazii

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

ING am pentru cel de salariu
Am fost azi la BT si mi-a zis ca nu mai accepta conturi fara sa ai salariu la ei. Apoi am fost la BRD si mi-am deschis acolo

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

"Am fost azi la BT si mi-a zis ca nu mai accepta conturi fara sa ai salariu la ei."

BRD te rupe la comisioane, ce ai scris mai sus e o ineptie ATAT DE CRASA ca nici nu iti vine sa crezi, ai doua solutii:
1. vorbesti cu directorul bancii si URLII ca, ce fel de banca sunt ei ca nu iti vor banii?!?
2. dai telefon la protectia consumatorului si URLII, CA CE FEL DE BANCA SUNT EI DACA NU ITI VOR BANII siiiii DE CE BALARII AU LICENTA DE FUNCTIONARE DACA NU ITI VOR BANII?!?

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Nu mi s-a parut nimic ciudat atunci pe moment dar daca ma gandesc mai bine chiar e un fel de discriminare laughing
Si ce comisioane sunt la BRD? Ca acum mi-am facut cont, nu are rost sa il anulez

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu stiu, nu am incercat, dar am transferat 100roni cuiva care avea cont la BRD, si la retragere i-au luat 5roni, care mi se pare ABERANT
... RAU DE TOTTTTT

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Cred ca ai inteles tu gresit. BRD are 4 lei comision de incasare. Adica lui i-au luat din start 4 lei din suma transferata de tine. Daca retragi bani dintr-un bancomat BRD nu ia comision, daca retragi din alt bancomat poti face 2 retrageri gratis pe luna. Daca faci mai multe platesti 5 lei comision pentru fiecare retragere.
Si la BT sunt comisioane, ba chiar mai mari din cate am auzit. In primul rand ca daca vrei sa depui la ghiseu o suma de bani intr-un cont care nu e al tau platesti 10 sau 15 lei comision. Iar la BRD nu se percepe comision.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

1.Cu siguranță.
2.Fiecare bancă are propriile metode și oferte, cel mai bine te interesezi la fața locului
3.Ce bancă vrei tu. Oricum toți sunt hoți, doar numele lor diferă

| Dintrebare a răspuns:

Poti sa iti faci cate conturi vrei, la cate banci vrei. Sau ai putea sa iti faci revolut si ti-l alimentezi din cardul de salariu