| RaduRobertRO a întrebat:

Vreau sa testez cu ajutorul vostru o strategie de marketing, foarte des uzitata in vest, dar care eu unul am dubii ca merge in Romania.

Stiu ca multi dintre voi stau in grupuri tematice, pe FB. Vorbim la modul general. Sa presupunem ca sunteti membru intr-un astfel de grup, dar postarile sunt cu aprobare. Pe de alta parte sunt zeci de astfel de grupuri unde totul este "la liber", dar este asa cum stim deja un fel de piata fara stapan, unde toti posteaza si nimeni nu citeste.

Credeti ca ati dona ( plati ) 5 euro pe luna pentru a fi membri VIP - adica sa nu mai trebuiasca sa primiti aprobare la postari si astfel sa va rezolvati "pe loc" intrebarile? Care este ideea: sa zicem ca vreti sa intrebati ceva urgent: cine pleaca maine de la Paris la Arad? In sistemul actual, un moderator trebuie sa-ti aprobe postarea. Sau ai ramas cu masina in pana, cauti pe cineva sa te tracteze de la Lion la Paris. Pana ti se aproba, fie ai sunat la aiai de la tractari si te-au "uscat" de bani, fie ai asteptat 10 ore sa ti se aprobe postarea. Nu mai zic noaptea, moderatorii dorm si ei ca sunt oameni, iar tu ai asteptat dimineata - pe motiv ca FB e gratis.

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

UZITAT, -Ă, uzitați, -te, adj. Folosit în mod curent, obișnuit. – Din fr. usité, lat. usitatus, it. usitato.

https://dexonline.ro/definitie/uzitat/definitii

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu crezi ca, daca cineva vrea sa fie tractat zeci- sau chiar sute de kilometrii, atunci se mai uita la 5 euro?
Aceea suma este pentru filtrarea spam-istilor, care nu prea dau bani pentru postari.

| RaduRobertRO explică (pentru Bula):

Exact, astra ma gandeam si eu, intrebarea este daca ar da romanii o suma asa de mica, dar sa aiba ungrup curat, fara aprobari. Plec de la remiza ca lumea stie deja ca nu ia teapa de la admini, dar si de la faptul ca FB e gratis, deci ar da impresia ca vrea cineva "sa faca bani" pe seama membrilor. Evident ca nu toti membrii s-ar abona, e ceva gen YT premium, sau cum ii zice: nu te doare capul, ai la indemana 100% din ce ofera platforma. Ok, e gratis, dar nu vrei sa iesi dingrup, ca sunt info utile, etc. Nu poti ghici de ce nu ieste lumea din grup, ba mai mult - tot se aduna.

| Simpatic a răspuns:

Acest tip de plata pentru aprobare automata devine o greseala colosala in momnetul in care exista persoane rau intentionate, sa zicem ca unul aplatit acei 5 euro dar posteaza linkuri malware si infecteaza zeci sau sute de calculatoare, un altul adauga fel si fel de poze cu minori altul cine stie ce mai face.
Toate acestea duc la blocarea grupului de catre FB, cu toata plata pe care ai incasat-o.
Pe de alta parte Fb, Instagram si Google sunt niste carnati, eu nu as da o ceapa degerata pe acesti 'big brother's" cu servicii dubioase si anoste.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu as dona niciodata pe FB.

Daca ai ramas cu masina in pana undeva in strainatate, in nici un caz nu pui anuntul pe FB ca nu vine nimeni, dar daca esti om cu minte, iti cumperi asigurare de calatorie, sau esti membru auto international, suni la numarul de la asigurarea si vine cineva in cateva minute.

Nu stiu cat ai activat tu prin grupurile de FB, dar alea sunt organizate si aprobate de oameni simplii, multi nestiutori de prea multe lucruri, deci nu exista profesionalism pe grupurile de FB.
Exceptie facand RECLAMELE platite de companii sau corporatii, care isi pun acolo website-ul si numerele de contact, dar pe acelea nu le platesti tu, ci compania care face reclama.

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, cuvantul "uzitata" nu exista nici in limba romana si nici in engleza happy

in lb romana este: FOLOSITA sau UZATA
in limba engleza: USED

| RaduRobertRO explică (pentru Violleta2022):

Oi fi împrumutat si eu ca la cat circul nici nu mai stiu daca e arhaism, regionalism, sau de cartier. happy

| RaduRobertRO explică (pentru Theo94):

Ti-am dat tie funda pentru ca ai fost singurul care a explicat "ceva" corect 100%. Din raspunsuri am inteles insa ca sansele in RO sunt zero pentru a aplica o astfel de strategie si trebuia sa dau funda la toti cei care au raspuns!

| Theo94 a răspuns (pentru Violleta2022):

UZITAT, -Ă, uzitați, -te, adj. Folosit în mod curent, obișnuit. – Din fr. usité, lat. usitatus, it. usitato.

https://dexonline.ro/definitie/uzitat/definitii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sub nicio forma nu as da bani pentru in grup de Facebook. In primul rand nu am încredere aproape deloc in oamenii de pe Facebook și în al doilea rând sunt multe grupuri la liber care funcționează deja.

| dullcat a răspuns:

Inteleg ce vrei sa faci dar la noi nu cred ca ar prinde.In general romanii sunt sceptici, nu prea doneaza la ong-uri sau asociatii, la content creators, la ziare independente si alte cele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Fetele de pe OF te-ar putea contrazice... happy

| dullcat a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti tu una din fetele alea? Daca nu, de ce ai aduce asta in discutie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

Nu breh, sunt un observator amuzat al fenomenului. E suficient sa tragi un pic cu ochiul pe canalele romanesti mari de Telegram ca sa iti dai seama mai bine ce se intampla si la ce dimensiuni a ajung fenomenul.

| Wr3nch a răspuns:

Nu, pentru ca nu am incredere in oamenii de pe Facebook? In Vest dai banii aia pe un site unde se presupune ca is oameni calificați sa te ajute. Is destul de sigur ca nimeni nu plateste sa posteze mai repede pe un grup de Facebook.

| RaduRobertRO explică (pentru Wr3nch):

Asta cred si eu, cat despre incredere - acum depinde la ce te referi. In admini sau in aia de zic ca ajuta cand ai o problema?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Ai fi mirat! Ca sa raspund la intrebare, nu as plati pentru un astfel de grup pe FB. Unde am donat in trecut pentru acces si platesc acum benevol donatii (care nu mai conditioneaza accesul in grup) e un ziar online exclusiv facut de niste grei in domeniu. https://www.facebook.com/groups/1042174495823877/

| Wr3nch a răspuns (pentru RaduRobertRO):

In utilizatori. Daca am o problema, de obicei cer sfatul cuiva care stie ce vorbeste, fie vorbesc cu cineva care stie pe cineva priceput. Nu vad rostul de la plati 5 euro/dolari/etc ca primesc raspunsuri care ar putea sau ar putea sa nu fie utile. in cazul mentionat de tine orrice firma de tractari decenta are pretul afisat. Sa folosesc Google ca sa gasesc mai multe, si apoi sa verific pretul pe cateva dureaza 5 minute.

| RaduRobertRO explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu as fi mirat de loc, consider de mult ( am 60 + ) ca sprijinul financiar benevol este ok. si nimeni nu are nicio obligatie sa-mi dea pe tava nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Desigur. Doar ca la noi majoritatea inca nu e educata in stilul "cineva munceste sa imi ofere ceva, e ceva misto si util, nu imi cere nimic, deci hai sa ii dau acolo ceva ca merita totusi"

| VoidEternal a răspuns:

Cu siguranta nu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu o sa functioneze pentru ca pe FB in mare parte au ramas batranii si milenialii. Si orice produs sau serviciu ai promova, va fi limitat doar la categoriile astea de varsta. Poti plati o suma de bani, sa iti promovezi produsul pe OLX in schimb, sau pe tiktok sau Instagram.

| RaduRobertRO explică (pentru StoicAnalysis):

Repet, sunt tineri 99%,. e comunitate de romani din Germania, plecati la munca
ca sa fiu mai exact, eu ma tem doar ca la noi nu e omul obisnuit sa achite servicii de geul YT Premium, fara reclame, etc. Totul sa fie gratis, daca nu, gasesc eu cumva varianta gratis. desi la un abonament de 3 - 5 euro pe luna, legal - deci 50% taxe + taxa de admin platforma + procesare banca, daca ramane 25% sa zici mersi.

| Drake21 a răspuns:

Si astia cu reclamele pe internet tot o strategie de marketing este, + 3 e la Orange ca sa blocheze ei reclamele