| flippy94 a întrebat:

Vreau sa vand 2 Icoane, aprox 120 / 60 cm, una e pictata pe sticla si are aproximativ 300 ani si una e pe panza aprox 200 ani... Stateam cu maicamea in povesti si mi-a zis de vechimea lor, nu mi-a venit sa cred, dar sunt vechi, se vede pe cea pe sticla si putin din semnatura.
Ramele sunt originale, cioplite... simgurul defect, la cea pe sticla e ca e crepata sticla sad. ziceti-mi va rog unde as putea sa le vand, dar nu la pret de nimic, valoreaza foarte mult

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Poti incerca sa te adresezi unui muzeu/facultate de istorie sau arte, insa SUB NICI O FORMA sa nu faci prostia sa le dai pe okazii sau la amanet, si nici nu te baza pe "specialisti" care sar din prima cu sume care iti vor parea mari. E posibil ca valorea in euro sa aiba cel putin 4 zerouri, tocmai de aia e bine sa eviti teparii si, cu oricine ai vorbi, zi ca te-ai gindit sa le evaluezi si sub nici o forma nu mentiona vinzarea. Poti sa zici chiar din start ca au valoare sentimentala, sint in familie de generatii si nu vrei sa le dai, insa ai nevoie de evaluare pentru ca vrei sa le asiguri (in cazul asta, ai putea sa te adresezi si unei societati de asigurari si ar trebui sa iti faca ei evaluarea - gen te duci la *&&^@#sig si le zici ca vrei sa asiguri 2 icoane la o valoare de 500.000 EUR bucata, ei vor zice ca e mult, iar tu le vei solicita sa vina sa iti faca o evaluare, ceva de genul).

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa le pui pe okazii, in functie de ce arata sau cum se numesc, cauta-le pe google. Valoarea lor, cel mai probabil si-n functie de vechimea lor poate porni de la cel putin 1-200 euro.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu ce ti-a spus mama ta si ce icoane ai, dar sigur nu are 300 ani vechime happy

| MisFit20 a răspuns:

Cere parerea unui specialist daca se dovedesc valoroase iti vei recupera banii, daca nu ramai cu buza umflata.Acum tu decizi daca risti sau nu.

| Madalin_Vasile_1982 a răspuns (pentru MisFit20):

Le pui pe un site, la vanzare.
Un exemplu il poti gasi aici www.all-art.ro.
Chiar am cumparat un set de pahare de vin si o sticla pictata. Merita.

| bunelutu a răspuns:

Dale foc

| Marius47 a răspuns:

Du-te-n America cu ele in Las Vegas la un amanet iti dau aia 500 de dolari sau mai mult. Hai acu serios du-te la un amanet din Romania de unde o fi sau puneel pe okazi cum a zis si el si cere parerea unui specialist pot costa si mii de euro!