| Morariu_Irina_1982 a întrebat:

As dori sa stiu cum as putea evalua doua tablouri. Am incercat (prin emai) la unele case de licitatii dar mi-au zis ca nu prezinta interes pentru ei, deci nu le pot evalua. Imi puteti spune unde as putea intreba despre ele, chiar si contra cost?
Este vorba de doua tablouri semnate V. Cazacu.
Nu am cunostinte in domeniu, deci nu pot oferi informatii despre tehnica folosita in realizarea lor.
As dori sa aflu un pret cat de cat corect pentru ele.

Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Morariu_Irina_1982 explică:

Am cautat pentru tine in Registrul expertilor--- in Vaslui, la muzeul judetean "Stefan cel Mare, lucreaza d-na ROTARU [OBREJA], Doina, cercetator stiintific, cu specializarea "Bunuri cu semnificaţie artistică / artă religioasă zona Moldova, sec. XVI-XIX ". Nu este ceea ce cauti, adica un evaluator, dar iti poate spune daca acele tablouri au sau nu semnificatie/valoare artistica(sunt sau nu kitsch-uri). Daca nu au nicio valoare artistica poti deduce ca acele "preturi interesante' ale tablourilor ofertate pe site-urile de anunturi sunt doar incercari ale detinatorilor de a le valoriza si a le vinde--- asta nu inseamna ca, intr-adevar, s-au vandut! Am urmarit si eu aceste anunturi ---niciunul nu are mentiunea "vandut" ci doar "dezactivat"( in sensul depasirii termenului de postare a anuntului pe site ).

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Raspunsul primit din partea caselor de licitatii (cum ca, "nu prezinta interes pentru ei")ar trebui sa te faca sa-ti revizuiesti parerea ca ai fi in posesia unor opere de arta care sa poata fi vandute prin intermediul acestora.Casele de licitatie nu vand kitsch-uri!--- toate casele de licitatie au atat experti( autorizati de catre Ministerul Culturii)care stabilesc autenticitatea operei de arta, cat si experti evaluatori.De exemplu, una dintre cele mai prestigioase case de licitatii, respectiv "Artmark", expertizeaza si evalueaza gratuit operele de arta :
"Expertiza şi evaluarea operelor în vederea vânzării prin licitație sunt gratuite la Artmark. Pentru o părere preliminară din partea specialiştilor noştri, trimiteți un e-mail cu o fotografie şi detalii legate de proprietate, la adresa deponenti@artmark.ro. În scurt timp, veţi primi un răspuns, împreună cu o posibilă invitaţie la întâlnire. "--- vezi sursa:http://www. artmark.ro/cum-vand

Probabil ca acest V. Cazacu este un obscur pictor roman care, inainte de '89, isi vindea tablourile, prin sistemul "din usa in usa", oricarui doritor neexpert intr-ale artei. Vanzari de tablouri de acest autor vei gasi doar pe site-uri de anunturi gen "okazii" sau "tocmai", in niciun caz pe site-ul vreunei case de licitatii.

| Morariu_Irina_1982 explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns. Nu am declarat ca as fi in posesia unui obiect de arta. Am cerut informatii si la Artmark si raspunsul lor a fost acelasi ("Din pacate, nu va putem oferi o evaluare pentru acestea, intrucat estimarile de pret sunt stabilite numai pentru lucrarile selectate pentru a face parte din licitatiile noastre"). Doar am vrut sa le vand ca "kitsch-uri" pe site-uri gen mentionate de dvs si am observat ca mai sunt tablouri de acelasi pictor la preturi interesante (200 eur, 800 eur). De aceea am dorit parerea unui expert pentru a ma lamuri de ce totusi valoreaza ceva. Daca ma puteti ajuta cu un evaluator, va multumesc.

| Morariu_Irina_1982 explică (pentru Morariu_Irina_1982):

Multumesc mult pentru ajutor. O voi cauta pe doamna Rotaru

| Morariu_Irina_1982 explică (pentru Morariu_Irina_1982):

Am cautat pentru tine in Registrul expertilor--- in Vaslui, la muzeul judetean "Stefan cel Mare, lucreaza d-na ROTARU [OBREJA], Doina, cercetator stiintific, cu specializarea "Bunuri cu semnificaţie artistică / artă religioasă zona Moldova, sec. XVI-XIX ". Nu este ceea ce cauti, adica un evaluator, dar iti poate spune daca acele tablouri au sau nu semnificatie/valoare artistica(sunt sau nu kitsch-uri). Daca nu au nicio valoare artistica poti deduce ca acele "preturi interesante' ale tablourilor ofertate pe site-urile de anunturi sunt doar incercari ale detinatorilor de a le valoriza si a le vinde--- asta nu inseamna ca, intr-adevar, s-au vandut! Am urmarit si eu aceste anunturi ---niciunul nu are mentiunea "vandut" ci doar "dezactivat"( in sensul depasirii termenului de postare a anuntului pe site ).

| fluturasdecatifea a răspuns:

Mai stiu ca este un loc in centrul vechi pe selari

| Morariu_Irina_1982 explică (pentru fluturasdecatifea):

Multumesc, dar sunt din Vaslui