| Sissy24032 a întrebat:

Ce carti despre germania nazista stiti? In afara de baiatul cu pijamle in dungi?

8 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

"Sophie's Choice"- William Styron
"Au nom de tous les miens"- Max Gallo
"Schindler's Ark"- Thomas Keneally

| ciocolata1850 a răspuns (pentru Leocerba):

Jurnalul Annei Frank

| Leocerba a răspuns (pentru ciocolata1850):

Si Jurnalul Annei Frank, daca zici tu happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Băiatul fără pijamalelaughing

| justanotheruser99 a răspuns:

-Razboiul secret al lui Hitler
-Călăul lui Hitler. Viață lui Heydrich

| May2001 a răspuns:

Jurnalul Anei Frank. Este povestea unei adolescente care descrie exact ce s-a petrecut acolo, pentru ca a trait acolo, in acele timpuri.

| Crux a răspuns:

Nu poți citi cărți despre Germania nazistă fără să citeşti despre Hitler. Recomand cu drag celebra 'Mein Kampf', mi s-a părut genială şi mai recomand 'Dosarul Hitler'.
Puțin mai tragic: 'Dicționar de lagăr', 'Jurnal însângerat', 'Am fost medic la Auschwitz', 'Jurnalul Anei Frank'.
Le găseşti mai ieftin la anticariate.
Lectură plăcută!

| Anca_Lazar_1989 a răspuns:

Lista lui Schindler, Hotul de carti, Bibliotecara de la Auschwitz, Un baiat pe lista lui Schindler