| Pandele_Bogdan_1998 a întrebat:

De ce barbatii(baietii) nu pot descrie culorile la fel de bine ca si femeile(fetele)?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil pentru ca nu-s la fel de atenti la detalii

| Shammal a răspuns:

Nu poti generaliza, sunt oameni si omanei cu diferite abilitati indiferent de sex.

| Violleta2022 a răspuns:

Unii oameni au probleme din nastre cu vederea si identificarea culorilor, de aceea nu pot descrie corect culorile.
Mergi cu unul din parinti la oftalmolog, sa iti verifice vederea, ca sigur ai o problema din nastere, daca nu poti vedea corect culorile.
Daltonismul, discromatopsia si altele, sunt afectiuni cu care te nasti.
http://www.sfatulmedicului.ro/......ilor_15909

| Pandele_Bogdan_1998 explică (pentru Violleta2022):

Well am fost la oftalmolog de multe ori nu am probleme ideea e ca mi se pare ca o fata descrie culorile mai usor decat mine si ca nu pot descrie nuanta (la fel si ceilalti colegi de-ai mei deci nu cred ca avem toti probleme)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pandele_Bogdan_1998):

Eu sunt convinsa ca nu i-ai spus oftalmologului ca ai probleme cu descrisul culorilor si nu ai fost niciodata testa pentru asta, ci doar pentru vedere.
Faptul ca iti este greu sa descrii culorile, nu-i pentru ca iti este mai greu tie si mai usor fetelro, ca nu-i adevarat, tuturor celor care au probleme cu discromatopsia, daltonismul si alte probleme, nu pot descrie culorile si intamplina aceeasi problema ca si tine.
Incearca sa aflii acum, acnd esti mic ce problema ai, pentru ca, in viitor, nu poti merge la Politie sau scoli militar, daca nu esti capabil sa recunosti sau vezi, toate culorile. Nu, nu glumesc, problema este foaret serioasa.

| Raven a răspuns:

Te referi la faptul că bărbații văd o cămașă ca fiind doar albastră în timp ce femeile pot distinge dacă e de culoare bleu, safir, azuriu, albastru cobalt, albastru regal, albastru petrol, etc și că știu denumiri de genul magenta, fuchsia, chartreuse? Ochiul femeilor, în strânsă conexiune cu creierul lor, percepe foarte multe culori, în plus, ne preocupă moda așa că e un subiect care ne interesează. Încă o dovadă că femeile se îmbracă și se dichisesc pentru ochii celorlalte femei, nu pentru ochii voștri care oricum nu disting aceste subtilități.
Consider că bărbații sunt mai practici, pe lângă faptul că testosteronul le afectează această percepție, ei probabil nu sunt de părere că e important să cunoști 256 nume de culori. Ha, ha, mi-amintesc o carte în care un tip era bănuit a fi gay dar a picat testul când a fost întrebat de culoarea ''puce'', culoarea puricelui...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,bărbaţii nu pot distinge culorile la fel de bine ca femeile deoarece, această diferenţă are loc în creier, fiind testosteronul, acest hormon masculin afectând modul în care informaţia percepută de ochi este procesată în creier.Dar, în schimb bărbaţii sunt mai buni în a percepe detaliile fine şi imaginile aflate în mişcare.