| Stef45 a întrebat:

1. Nu imi acorda prioritate in sens mai sa il lovesc.
2. Merge incet si imi pune frana in fata mea.
3. Incerc sa il depasesc, nu stiu ce se intampla de il acrosez posibil sa fi accelerat si cand am vrut sa ma retrag l-am atins.
Dupa acest lucru opresc si il astept, vine si trece de mine fara niciun semn sa opreasca.
Cine e vinovat? Si ce poate face politia?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politia stabileste cine e vinovat. Tu declari tamponarea si fuga lui, el este asteptat 24 de ore, apoi cautat si lasat fara permis, pentru ca nu a venit sa declare si el accidentul.
Trebuie sa declari si tu in mai putin de 24 de ore, altfel ramai si tu fara permis.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vinovatul il stabileste rutiera, daca i-ai reținut numarul. Probabil varianta ta va fi crezuta, daca te duci primul la politie.

| Simpatic a răspuns:

Cel mai bine este daca ai retinut nr-ul masinii sa mergi la politia rutiera si sa dai o declaratie ceva, asta ca nu cumva acel nemernic sa vina el cu o declaratie si sa te sifoneze in asa fel incat tu sa fii cel vinovat, chiar sa te conteste in instanta.
Nu ma prea pricep ce sa zic in acest caz dar cel mai bine te poate cineva din cadrul politiei rutiere, daca vorbesti frumos agentului iti poate spune daca s-a inregistrat o plangere ceva catre masina ta, daca in termen de 24 de ore nu a existat nicio plangere nimic nu cred ca se mai poate face nimic nici din partea ta nici din partea acelei persoane, deci cum s-ar spune numai ai niciun stres decat acela de ati repara masina acolo unde l-ai acrosat pe ala.
Pe de alta parte mare atentie ca nebunul sa nu fie razbunator adica sa te lase un timp si apoi sa iti faca ceva la masina sau tie personal, adica noteaza-i numarul de inmatriculare undeva intr-o agenda si in caz ca ti se intampla ceva tie sau masinii sa stii pe cine vei da vina la politie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia de citeste LEGISLATIA Rutiera si vei gasi raspunsurile corecte, la intrebarile tale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci si raportezi accidentul la politie in 24h daca vrei sa ramai cu permis... Ei vor stabili vinovatul. Nu zici cum v ati atins ca sa tragem noi concluzii

| UserRo10 a răspuns:

Mers la politie si anuntat accidentul in termen de 24h. Acolo te invata ei ce trebuie sa faci. O sa te caute el dupa si poti sa-ti repari masina pe asigurarea lui