| Fatamuntilor a întrebat:

Ce,,risca" soferii care NU acorda prioritate pietonilor cand acestia trec strada la locurile marcate?
Foarte des mi se intampla ca atunci cand traversez strada sa astept mult si bine pana cand cineva opreste si-mi face semn sa trec. Poate 4 masini din 10 fac acest lucru.
Astazi am vrut sa trec strada, imi calculasem distanta si m-am gandit ca aveam timp sa trec. Am fost la un pas sa fiu accidentata. Soferul a pus o frana brusaca, iar eu am facut doar un pas si am fost pe trotuar.Cred ca avea si viteza!
Ai cui a fost vina cea mai mare?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.100, alin.3 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
  b) neacordarea priorităţii de trecere pietonilor angajaţi în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate şi semnalizate, aflaţi pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvaiului;"
In prezent amenda este de la 420 lei la 525 lei.

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca sofer, esti obligat de lege si de bunul simt, sa reduci viteza inainte de o trecere de pietoni. Asta, in cazul in care respectiva trecere este si presemnalizata. Nu poti cere nimanui sa cunoasca locatia exacta a fiecarei treceri de pietoni din lume. In general, le stii pe alea de pe traseul tau obisnuit.
Ca pieton, e bine sa te uiti de doua ori inainte de a traversa si sa incerci sa apreciezi cam cu ce viteza vine masina si daca are timp sa franeze.
Gandeste-te ca, de exemplu, pe ploaie sau pe gheata, spatiul de franare e mult mai mare decat pe carosabil uscat.
Cand traversezi, ca sa nu mori cu dreptatea in mana, mergi pe principiul "lasa-l p-asta cu masina sa treaca; e mai mare si mai bine organizat". Pe mine, principiul asta m-a salvat de multe ori.
Daca se nimereste vreun politist pe langa trecerea de pietoni si un bizon nu-ti da prioritate, permisul bizonului este suspendat pe vreo 3 luni, plus ca i se iau si niste puncte. Dar nu te baza pe asta; ingrijeste-te singura de propria ta viata.

| Fatamuntilor explică (pentru ardnaxur1961):

Corect atata doar ca sunt destui,, bizoni'' care isi iau carnetl pe baza pe,, pile'' si cred ca sunt mama in mana cu politistiii mor cu dreptatea in mana
Mi-am adus aminte de n banc de pe vremea,, impuscatului '' cred...Un ministru calca cu masina un biciclist.La locul accidentului se depleseza militia si il intreaba pe ministru,, Tovarase ministru, va rog sa-mi spuneti cu ce viteza a intrat acest biciclist in masina dumneavoastra!rolling on the floor

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De-aia ti-am si spus sa nu te bazezi pe faptul ca cineva l-ar sanctiona pe bizon. Si, chiar daca, printr-o minune, ar face-o, ar fi DUPA ce a dat peste tine, ceea ce nu te mai ajuta cu nimic. Deci... ochiu' cat sarmaua!

| darrio2007 a răspuns:

A soferului.Ei sunt obligati sa reduca viteza, pana la oprire, cand se apropie de o trecere pentru pietoni.

| sigurantaplacere a răspuns (pentru darrio2007):

De aia sunt indicatoare ce presemnalizeaza trecerea de pietoni.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Da... cred ca m-a si injurat.
Bine ca nu m-a batut, ca am mai auzit si cazuri din astea laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da,au fost si asemenea cazuri.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Specific romanilor(bengosilor) cu masina.Am lucrat in Budapesta in luna mai si jumatate din iunie.In fiecare zi traversam orasul cu masina dar nu am auzit o injuratura sau un claxon daca incercai sa schimbi banda(5 benzi pe sens)sau sa nu se respecte culoarea semaforului.Si de soferi dar si de pietoni.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Corect....Am mai asistat la o situatie! O masina se pregatea sa iasa din parcarea unui magazin, si normal a oprit sa se asigure si sa astepte masinile care treceau pe strada.Masina din spatele lui clanxona, de parca nu ar vazut situatia.Cred ca semafoare e si mai rau...

| K0sti a răspuns:

A ambilor! A ta ca te angajezi in traversare fara sa te asiguri (ai gresit calculul) si posibil a lui daca, dar numai daca avea viteza!
Nu te arunci pe trecere ca pacaliciul, doar ca e trecere, sa bagati omul in puscarie!

| darrio2007 a răspuns (pentru K0sti):

Esti sofer din cate banuiesc.

| K0sti a răspuns (pentru darrio2007):

Pai la aproape 49 ani, cam ce crezi, vrei sa merg cu trotineta? happy

| darrio2007 a răspuns (pentru K0sti):

Eu am 50.Am si eu masina.Conteaza varsta cand trebuie sa respecti pe altii? Si mai ales pe tine insuti?

| K0sti a răspuns (pentru darrio2007):

Multi inainte! Evident ca nu, insa nu uita ca de multe ori din cauza pietonilor aiuriti, intra soferii la belele! Repet, nu te poti arunca ca ghiolbanul pe trecere, doar ca e trecere! Exista niste reguli si pentru pietoni. Trebuie sa stie cum si cand sa se angajeze intr-o traversare, cum se face traversarea, nu cum fac unii de stau sa-si caute numere in agenda telefonica cand traverseaza, sau stau de taina, etc!

| darrio2007 a răspuns (pentru K0sti):

Nu pot spune ca nu ai dreptate.Scuze! Sunt destui nebuni si de o parte si de alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Li se suspenda permisul de conducere.

Totusi, unii pietoni isi calculeaza gresit distantele, ca dovada ca era sa fii accidentata. Daca vezi ca o masina se apropie cu viteza e de bun simt sa nu traversezi, o data pentru ca nu stii cat de atent este soferul in cauza si in ce distanta stie masina sa franeze. A doua oara pentru ca sa fii lovit de doua tone de metal ce se deplaseaza cu 50 KM/H nu e o experienta pe care as recomanda-o.

Iar daca traversati, traversati odata! Mor cand vad pietoni care doar pun piciorul pe trecerea de pietoni si se opresc. In acesta situatie soferul isi poate pierde pemisul daca nu acorda prioritate. Dar nici nu are motiv sa opreasca pentru ca pietonul stationeaza. Asa ca e o situatie enervanta pentru orice sofer.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Da, sunt destui soferi care iau carnet pe,, pile '''.
Probil aia nu stiu sa conduca doar masinuta cu telecomanda a copilulului.

| Clujean25 a răspuns:

1. Asigura-te bine inainte sa "tranversezi", chiar daca pe trecerea de pietoni ai prioritate; sunt destui care mor cu dreptatea in brate.
2. Soferii care nu acorda prioritate pietonilor angajati in traversarea partii carosabile prin locuri special marcate risca suspendarea dreptului de a conduce(luarea permisului) si amenda contraventionala. Daca si accidenteaza pietonul primeste bonus un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa.

| Fatamuntilor explică (pentru Clujean25):

Ma asigur tot timpul. Oricum era in centru si ma gandesc ca trebuie sa aiba o anumita viteza.