| Fatamuntilor a întrebat:

Stiu ca am pus intrebarea asta, dar un gand nu imi da pace...
Cand soferii vor acorda prioritate pietonilor?
Ma angajez in trecerea, masinele pe un sens au oprit ca am trecut fara grija.Un nene sofer de celalat sens se pare ca avea orbul gainilor ca nu avea de gand sa opreasca! Dar avea reflexe bune pentru ca a pus o frana buna si zgomotoasa.Cred ca m-a si injurat.
Se pare ca acest lucru se intampla si altor persoane.Ce ar fi trebuit sa fac?

39 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

E total eronat formula de adresare a ta. Din ceea ce eu imi aduc aminte, pietonu inainte sa traverseze, trebuie sa se asigure stanga/dreapta. Acum urmeaza partea bizonilor care nu sunt atenti. Dar, am patit-o si eu, si multi altii, care ori vor recunoaste ori nu. Sigur am mai trecut pe vreun rosu de am stat cu fundu strans, ori era sa mai calcam un pieton. Se intampla, dar acum sa nu se intample de 10 ori pe luna, toti avem experiente de genu te asigur.Scurt pe 2, tu ca pieton si chiar si eu si toti soferi care conducem, trebuie sa fim atenti.In soferie e o vorba, ' secunda sofereasca', cand eu nu sunt atent in trafic, sa fii tu atent. Legea e usor interpretabila in multe moduri. Mai bine sa fim noi atenti, pentru ca masina are 1 T +, clar nu scapam fara maini/picioare rupte, deci pe viitor sa ne asiguram de 10 ori inainte sa trecem strada.Nu ne lasam in baza soferilor, asta e cel mai bun sfat ce pot sa il ofer.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand se ia permisul pe spaga, fara sa se invete regulile de circulatie, nu stiu ca au obligatia sa opreasca la toate trecerile de pietoni, mai ales daca vad pieton deja angajat pe trecere, nedand doi bani pe reguli si respectarea lor.

Din pacate, asta este romanica, unde coruptia este atat de mare ca inca se iau permise auto pe spaga, fara ca macar soferul sa aiba idee de legile de circulatie sau ce nu ar avea voie sa faca in trafic.
Esti norocoasa ca ai scapat neaccidentata, fiindca la asemenea soferi idioti, ar trebui sa li se spuspende permisul imediat.

| Fatamuntilor explică (pentru Violleta2022):

Deci eram in mijlocul trecerii de pietoni, cand aparut ala!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dificila alegere, fiindca nu poti anticipa tu ce face soferul bezmetic, care nu stie regulile de circulatie si nu vrea sa opreasca, cand toti ceilalti au oprit.
Soferul asta mai devreme sau mai tarziu va accidenta pe cineva si abia atunci va invata regulile de circulatie, dar va deveni totodata si pieton, ca i sa va suspenda permisul.
Sper ca legile din Romania sa nu mai fie atat de superficiale, sau sa nu se mai dea carnete pe spagi, ca sunt prea multi oamnei nenorociti pe viata sau omorati din cauza acestor teribilisti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te asiguri când traversezi. E obligația pietonului nu doar a șoferului. Vrei sa simți că șoferul român da prioritate pietonului? Mergi 1 sapt in Italia.

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

Ma asigur! Nu ma bazez eu pe sofer.
totusi, eram la mijlocul strazii, si nu stiam ce sa fac.

| sierra1 a răspuns:

~Un nene sofer de celalat sens se pare ca avea orbul gainilor ca nu avea de gand sa opreasca! Ce ar fi trebuit sa fac?~

trebuia să-i spui "merci"

și asta pentru că nu erai pe sensul de deplasare a șoferului, NU era obligat să iți cedeze trecerea.

| dullcat a răspuns:

Nu se poate face nimic.Romania e inca angrenata in cultura masinilor, specific americana, departe de conceptul si implementarea de succes a oraselor pentru oameni/prietoni.
Schimbarile reale se vor vedea peste 30-40 de ani.Cateva treceri de pieton suprainaltate (pe care soferii le injura de numa', ca doar sunt persecutati sa isi strice masinile) si piste pentru biciclete neconforme nu vor rezolva problema.

| relian a răspuns:

Ce trebuie sa faci? Sa reclami la politie, daca mai reclama si altii, atunci vor veni acolo politie si va sta la pinda, amenzi mari, dupa or sa stie de frica.
Problema este ca oamenii nu mai reclama mai pe niceri nimic, nici pe strada, nici in magazine, spune lasa ca nu mai cumpar de al X, lasa ca o sa fiu atenta data viitoare, sa nu ma las in baza soferilor.

Aia or sa circule din ce in ce mai aiurea, nu o sa fie deloc bine.Cam aia sa faci. Iara pe viitor, fa poza, aluia care nu opreste la masina si numar, intrebi la politie sau arati, vezi ce spun aia acolo.
Sau filmezi pe cei care nu opresc.

Cam asta ar trebuie oamenii sa faca, sa reclame atunci cand altii nu respecta regulilel, legile, numa asa se invata omu sa fie civilizat, cu vorba nu ajungi nicaeri.

| Frank51 a răspuns:

Eu mă asigur și pe sens unic în ambele părți, ce să facem asta e România.

Merg pe jos foarte des, 3/10 șoferi sunt neatenți lângă trecerile de pietoni, întotdeauna îmi iau claxoane și injuraturi.

În același timp eu conduc foarte mult într-un oraș mare(Brașov), și aceeași soferi nu se asigură când schimbă banda, intră în sensul giratoriu cu 5km/h și îl blochează, sunt niște șoferi de duminică, un pericol public, atât e noroc că nu sunt viteze mari în oraș.

| Holiday a răspuns:

Dar nu ne spui, trecere de pietoni era acolo, sau ai trecut pe unde te-a taiat capul?!

| Fatamuntilor explică (pentru Holiday):

Eram fix pe trecere! nu era vizibila, dar avea insemnul specific de circulatie!

| Holiday a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Eram fix pe trecere! nu era vizibila"

Oh, era o trecere de pietoni invizibila.hee hee Incep sa se lamureasca lucrurile.

| Fatamuntilor explică (pentru Holiday):

Nu era vizibila, pentru ca erau sterse dungile albe.Destul de rar refac astia semnele

| Sekim a răspuns:

Soferii sunt obligati prin lege sa acorde prioritate pietonilor aflati pe sensul lor de mers. Cel mai probabil, ca in majoritatea cazurilor de altfel, problema a fost viteza.

| Fatamuntilor explică (pentru Sekim):

Viteza,nu prea mare.A pus totusi frana, care s-a auzit destul de tare!

| dullcat a răspuns (pentru Sekim):

Soferii sunt obligati prin lege si sa incetineasca la treceri de pietoni, nu sa caste ochii de la distanta daca e cineva care vrea sa treaca, iar daca nu, sa goneasca ca nebunii.

| Sekim a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Atunci cel mai probabil problema a fost faptul ca domnul este "roman". Persoanele mai in varsta care au permis au invatat sa conduca pe baza altor reguli de circulatie si fac greseli ingrozitoare. Cati oameni sunt care nu semnalizeaza? Multi si asta e doar ignoranta. Cati sunt care semnalizeaza acum si dupa trag de volan ca si cum nu e viata lor in joc? Multi. Greseli fac toti, tocmai de aia responsabilitatea e a ta sa ai grija de tine. Legal, tu aveai prioritate pentru ca probabil te apropiasei deja mult de sensul lui de mers si el nu a fost atent la pietoni si nici la ce se intampla in jurul lui.

| Sekim a răspuns (pentru dullcat):

Sunt obligati sa reduca viteza pana la 30 km/h in localitate si 50 km/h in afara localitatii DOAR daca se afla pietoni in apropierea trecerii si trecerea este una nesemaforizata. Cat despre ce ai spus, nu am nicio idee la ce te referi, nu se intelege ce vrei sa spui de fapt. Soferii trebuie sa fie "caste" ochii sa vada daca cineva trece strada, e o parte care se incadreaza la conduita preventiva, deci vina e in totalitate a soferului. Vezi masini oprite in fata ta, vezi indicator cu trecere sau vezi marcajul trecerii si inca te intrebi de ce stau aia acolo? Cmon.

| dullcat a răspuns (pentru Sekim):

Reciteste atunci.Te poti interesa si despre trecerile de pietoni suprainaltate, ca raspuns necesar la faptul ca un procent considerabil din romani nu respecta legea si ii accidenteaza/omoara pe altii in prostie.

,, Localnicii din zonă sustin că în zonă se circulă mai mereu cu viteză, deși este trecere de pietoni.'' https://stirileprotv.ro/......munca.html

| nyoentox2002 a răspuns:

Un șofer trebuie să acorde obligatoriu prioritate la pietoni pe trecerea de pietoni chiar și un tirlaughing

| Fatamuntilor explică (pentru nyoentox2002):

De opresc si tirurile!
am mai observat ca in general opresc soferii isi castiga banii din asta cum ar fi taxiuri, masini de marfa.etc.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Când o să avem legile de afară, când educația rutieră vs reveni în școlile din România, ca pe timpul comunismului, dar mai ales când, ca în occident, un șofer care face accident rutier din vina lui, cu răniți sau decedați face închisoare cu executare, nu ca acum cu suspendare, când iasă din închisoare i se va interzice pe viață să mai conducă pe drumurile publice, când nu mai există "intervenții"!
Până atunci, mai ales ca pieton, în România, indiferent dacă ești rănit sau mort, tu ești vinovat pentru accident, eventual plătești și mașina individului, mai ales dacă are părinții judecători, șefi pe la instituțiile statului. Nu contează dacă era băut, drogat, circula cu 100 la oră prin oraș, tu ca pieton ești scos vinovat că nu i-ai dat prioritate!

| Fatamuntilor explică (pentru ValentinMihai78):

,,Până atunci, mai ales ca pieton, în România, indiferent dacă ești rănit sau mort, tu ești vinovat pentru accident, eventual plătești și mașina individului, mai ales dacă are părinții judecători, șefi pe la instituțiile statului. Nu contează dacă era băut, drogat, circula cu 100 la oră prin oraș, tu ca pieton ești scos vinovat că nu i-ai dat prioritate!''
ar fi fost culmea daca marlanul ma accidenta, eram pe trecere, sa platesc tot eu. Eventual dib spital.
Mi-am adus aminte de un banc
Un politist se prezinta la un accident
,, Domnule ministru, va rog sa imi spuneti cu ce viteza a intrat acest biciclist in masina dumneavoastra'rolling on the floor''

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ai avut noroc! Eu de două ori era să fiu omorât la propriu, dacă nu aveam prezența de spirit să mă opresc în dreptul mașinii oprite și să verific dacă pe banda liberă vine sau nu o mașină.

Răspuns utilizator avertizat