| McCartney_Olivăr_1996 a întrebat:

Am 2 biciclete una are o furca cu tija si cealalta o furca cu nuca, eu vreau sa transfer furca ( furca pe fata ) la bicicleta cu furca cu nuca, deoarece este mai buna...
Este posibil? unele persoane au spus ca nu se poate ca o furca cu tija sa fie pusa in locul uneia cu nuca...

3 răspunsuri:
| Fabulistul a răspuns:

Trebuie sa specifici si ce fel de biciclete detii. Un raspuns general ar fi ca bike-ul cu furca nuca foloseste o cursa de ~ 100mm (daca nu stiu ce bike ai, asta e standard pentru street). In mod normal ai putea sa faci schimb, dar in cazul de fata nu stiu daca geometria cadrului permite instalarea unei furci fixe. Evident, daca intrebarea ta ar fi fost mai ampla si mai dezvoltata, raspunsul nu se baza atat de mult pe presupuneri.

| McCartney_Olivăr_1996 explică (pentru Fabulistul):

Cea cu nuca e montan bike si cealalta cu tija este un model vechi nu imi pot da seama sigur. e de strada, ( nu are suspensie pe spate. )

| McCartney_Olivăr_1996 explică:

Bicicleta cu nuca este montan bike si cealalta nu stiu sigur. este foarte veche. e de strada mai mult ( nu are suspensie pe spate. )