| benga94 a întrebat:

Am citit anumite forumuri despre consumul anumitor masini,au fost mai multe cu diferite motoare, pan la urma nu stiu ce sa mai cred, sunt masini cu motoare mari 1.9 care scoate consum in oras sub 6l sunt masini cu moatoare 1, 2 care scoate tot cam la fel care e diferenta, nu prea inteleg nimic, vreau o masina pana in 2 mii de euro cu un consum foarte mic ca stau in apropiere de oras cam la 10km si nu prea imi permit sa imi iau ceva cu un consum mare, vreau ceva sa consume pana in 5l la 100km in oras ar fi ideal si in afara sa ia un 4 sa zicem nu stiu asa mi-ar trebui ceva ca sa pot sa am o masina altfel nu imi permit, ma gindeam la logan dar are cineva logan1, 6 in oras zice ca ai ia 8-9l,are altcineva 1, 5 pe motorina si are probleme cu ea de consum zice el ca e undeva la 4, 5 in oras si 4 in afara, nu prea stiu ce sa zic si ce masina sa imi aleg ma gindeam la o corsa cu 1, 2 motor dar mi-a zis cineva ca trage greu si ca daca o sa mai am 3 persoane in masina o sa imi ia 10l la 100km, deci sunt total in ceata!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza foarte mult si conditiile de trafic si stilul tau de condus, la fel de mult ca si motorul masinii.

un diesel va consuma mai putin decat o masina pe benzina, la fel cum un motor pe benzina mic (gen 1.2 cu turbina) va consuma mai mult cu o anume sarcina si la anumite viteze decat un motor mai mare gen 1.6 dar aspirat natural.

combinatia ideala ar fi un motor mic, pe motorina, si un stil de conduc economic.

| benga94 explică (pentru suntserios):

Un motor mic pe motorina cum ar fi un 1, 2 sau 1, 4 sau mai mare?

| suntserios a răspuns (pentru benga94):

1.4, nu cred ca vei gasi diesel mai mic de 1.4

| Sofer a răspuns:

Vw Polo din 2009
1.2 TSI 105 CP (Benzina)
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=16812
Cu consumu eu zic ca e ok.
Opel Astra G 1.2 16v
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=2392
Opel Agila
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=1761
Astra G 1.7 DTI (diesel)
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=2398
Vw golf V 1.9 TDI
http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=8625
cam atatea imi venira in cap.

| Maioru a răspuns:

Gandeste-te la doi sportivi care alearga, unul are 65kg, celalalt are 95kg si spune-mi te rog cine oboseste primul, va gafai si va transpira? Cel de 95kg care va pierde si cursa, bineinteles.Asa este si cu motoarele mici puse pe caroserii grele, vor avea consum mare si se vor strica mai repede.Masina ideala este cea cu motorul de 1600cmc si va face fata cerintelor tale.

| e36 a răspuns:

Să-ţi dau un exemplu. Ce crezi că consumă mai mult? O maşină cu motor 1.2, sau aceeaşi maşină cu motor 1.6? Cea cu 1.6! Dacă motorul e puţin mai mare, va consuma mai puţin deoarece are mai multă putere şi maşina va fi mai uşoară pentru el. Chinuială cu cel mai mic. şi uzat mai repede. Ia-ţi un passat 1.9 tdi (cel intermediar, 89-97 parcă). Le pui câcat în loc de motorină, şi le laşi fără ulei şi tot te duc. Mai întâi se dezmembrează masina şi de abia după te lasă şi motorul.

| e36 a răspuns (pentru e36):

''cea cu 1.6!''. Scuză-mă. E 1.2. M-am grăbit.

| DyaBonnet a răspuns:

Sa iti explic ceva..degeaba iti cumperi masina cu motor mic, daca e caroseria foarte grea, o sa consume enorm. sfatul meu, ca tot vrei logan, da, cumpara logan berlina de 1.6 (16 v eventual). De ce? Raportul dintre motor si caroserie este destul de echilibrat. Sau daca vrei alta masina, te pot indruma la un opel corsa diesel. caroserie usoara, motor puternic. happy