| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam sa fac o statistica sau un calcul, ca sa vad ce merita cumparat, referitor la performanta unei masini raportat la consum.
Cum pot sa imi dau seama care masina merita in functie de raportul consum/performanta, mentionez ca prioritizez consumul dar nici nu vreau sa am o performanta foarte slaba
Exemplu: am o masina care consuma 10% cu o viteza de 7s 0-100km/h si mai am o masina care consuma 8% dar face in 10s suta?
Se merita pentru 2 litri consum sa castigi 3 secunde la 100km/h?
Nu fac raliu sau ceva de genul, dar sunt masini mai vechi (pentru ca asta imi permit momentan) care au un consum sa zicem de 9% cu 13 sec la 100km/h si altele care cu 10% consum fac in 11 secunde 100km/h, in cazul acesta parca nu merita as prioritizez consumul nu, avand in vedere ca pentru 1 litru in plus castig 2 secunde.
Sa nu luam exemple de care multi dintre noi nu ne putem atinge:
15l consum cu 5s la suta si
10l cu 10s la suta. aici daca tii de consum da, n-ai ce face, dar daca vrei performanta clar alegi aia cu 15l si 5secunde la suta nu, e mult mai eficient pentru ca daca aia care consuma 10l la 10s suta km/h, pai inseamna ca la 5s ar trebui sa consume dublu nu? adica 20l.
Ar trebui sa imi caut o masina care sa fie in limitele mele de consum sau merita sa fac si exceptii mici, adica un pic peste?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea are logica ce zici tu. Sunt motoare care au consum mic daca nu bagi piciorul in ele si care consuma mult cand le conduci sportiv.
Eu am un.motor de 1.6 care consuma sub 8cand merg linistit si cand trag de el peste 10 ca sa ii ating acele 9s pana la 100.

Statisticile alea nu o sa te ajute la nimic, logica zice sa iei o masina cu consum redus ca nu zilnic te intereseaza in cat face suta, dar zilnic consuma benzina

| uncetatean123 a răspuns (pentru suntserios):

Da dar uite ca conteaza, nu suport masinile lente + ca ce te faci in depasiri si ce placere mai ai la condus?

| uncetatean123 a răspuns (pentru suntserios):

Plus ca daca te gandesti, ti-ar conveni sa ai o masina lenta si totusi sa consume mult mai ales atunci cand ai nevoie? parca nu prea te incanta nu? si da asa este cu consumul in fiecare zi... in fine

| suntserios a răspuns (pentru uncetatean123):

Pai vad ca esti hotarat atunci. Putere si nu consum. Deci iar nu cred ca te ajuta statistica