| Nica_Dorian_1981 a întrebat:

Am fost oprit de politie si avand itp-ul expirat i-am spus militianului ca nu am actele la mine, toate bune si faine pana a intrat pe un aparat si i-a spus el ca am itp-ul expirat. Mi-a dat amenda pentru expirarea itp-ului si pentru ca nu am avut actele la mine. dimineata m-am dus si mi-am facut repede itp-ul in service, mai trebuie sa predau talonul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai trebuie sa-l predai, vei dovedi ca acum ai facut ITP.

1 răspuns:
| Clujean25 a răspuns:

În mod normal măsura reținerii certificatului de înmatriculare se impune până când poți face dovada efectuării inspecției tehnice periodice, deci în mod normal nu ar mai trebui predat, dar cel mai bine e să dai o fugă până la sediul poliției rutiere și să întrebi, pentru că nu se știe niciodată... Și în plus trebuie să le prezinți faptul că ai făcut ITP-ul, să nu te trezești cu recomandate la poștă, chiar dacă acum e valabil.