| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Eram in Slovenia si am fost oprit de garda financiara sau ceva, mi-au dat amenda si mi-au oprit talonul si buletinul. Ce e de facut? O sa platesc amenda in contul dat de ei dar apoi cum imi iau actele inapoi? Trebuie sa ma duc la ei sau pot sa platesc ceva (oricat ) si sa mi le trimita ei in tara? Multumesc, dau funda!

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Buletinul nu stiam ca se opreste ...Indiferent de tara europeana in care se aplica o sactiune, buletinul ar fi trebui sa fie inapoiat.
Talonul s-a retinut cu un motiv banuiescwinking
Or proceda astia altfel in Slovenia

| xVictor a răspuns (pentru Simpatic):

Habar nu am. initial voiau sa-mi opreasca toata actele pentru nimic dupa am cuvenit la alea 2. Eu prost, nu stiam ca fara buletin nu poti face nimic. In fine, multumesc de raspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Garda financiara nu umbla pe strada, aia este Politia de la circulatie, daca te-au amendat in trafic.
Sau ai fost prins furand din magazin?
Vezi ca scrie pe procesul verbal pe care ti l-au dat.

| xVictor a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, acolo scrie multa in sloavaca, stiti dumneavoastra slovaca? big grin Eu nu. o sa-l traduc sa vad ce si gum. Asa scria pe uniforma lor si nu, nu am furat nimic =]] Doar conduceam.

| Violleta2022 a răspuns (pentru xVictor):

Pentru ca ai mentionat garda financiara, de aceea te-am intrebat ce ai furat. Garda financiara vine in control la magazine si companii controland finatele.
Pe strada este Politia de la circulatie, nu garda de finante.

| xVictor a răspuns (pentru Violleta2022):

Well, era scris Funciara si inca ceva pe vestele lor cu uniforma verde. Banuiesc ca garda financiara sau de mediu erau?

| mihai69 a răspuns:

Teoretic ar trebui să ai toate detaliile în procesul verbal primit.
Altă dată să cumperi vinieta ca să nu mai plătesti amenzi aiurea plus neplăcerile suplimentare.

Răspuns utilizator avertizat
| niiiiy a răspuns:

Salut! In cazul in care ti-au fost retinute actele de catre garda financiara in Slovenia, cel mai bine ar fi sa te adresezi direct lor pentru a afla procedura exacta de recuperare a actelor. Poti sa le contactezi telefonic sau sa te duci personal la sediul lor pentru a discuta despre restituirea actelor.
Daca ai primit un cont bancar pentru plata amenzii, este posibil sa poti efectua plata si sa trimiti dovada platii catre ei, iar apoi sa soliciti returnarea actelor prin posta. Cu toate acestea, este important sa confirmi acest lucru cu garda financiara pentru a evita intarzieri sau alte probleme.