| iulianiulian17 a întrebat:

Am o problema cu ventilatorul de la ac din fata radiatorului,cand pun contactu sau cand pornesc masina,se invarte incontinu la treapta mare,nu se mai opreste mentionez ca nu am dat drumu la aer sau caldura, masina e Opel astra Z16SE 2001

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Ori ai dat drumu la AC ori releele car controleaza ventilatoarele alea is duse. Undeva nu stiu exact la masina ta sunt ceva releee sau nu releee ceva un control din asta electronic daca nu ma insel, am uitat cum ii zice, fan control module, asa ii zice in engleza.Deci ventilatoru nu stiu sigur daca si masina ta are, s-ar putea sa aiba, deci trece pe acolo.Mergi pe cablu de la ventilator si vezi unde merge, unde se conecteaza.Asa o sa gasesti modulu asta de care zic.Sar putea ala sa fie de vina sau s-ar putea sa fie ventilatoru rau.Modulu ala cam greu sa se defecteze, mai degraba vantilatoru este naspa ceva cu el.Astea ar fi cauzele ori este on AC si ala pleaca atunci cand dai drmu la aer rece, ori este ventilatoru de vina.So fi facut scurt pe la bobinele alea sia ramas asa numai pe o viteza.Ala daca ai mai multe ventilatpare nici n-ar trebuie sa plece daca ai aeru inchis, poate pleca daca e masina incinsa si modula ala le controleaza, sau il controleaza caz in care ai doar un fan electric numa.