| Băă_DaNy_1995 a întrebat:

Salutare,am un opel astra g 2001 1.7 dti si am o problema, in treapta 5 nu urca mai mult de 3000 de ture si se aprinde martorul "masina cu cheie". Daca imi puteti da niste sfaturi..as fi recunoscator!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu prezinta alte simptome (fum, mers neregulat, sa se opreasca singura sau sa porneasca greu), du-te la o diagnoza computerizata.
Daca ti-a aprins bec in bord, cel mai probabil a ramas o eroare, care va aparea la diagnoza. Daca nu gaseste nici o diagnoza, ar trebui sa urce cu laptopul in ea, sa faceti o tura pana se aprinde acel bec, sa citeasca atunci eroarea.
Eu cred ca e ceva de la egr-instalatia ce comanda turbina.

2 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Ori turbina daca ai turbina, eu mai mult cred ca e ambreajul

| MariusF23 a răspuns (pentru paulthegame):

Ce treaba are ambreiajul? Daca nu stii mai bine nu raspunzi.