| Mkeynes a întrebat:

Am un ford mondeo 2007 2.0 tdci
Si mi s-a aprins in bord " check engine" verifica motorul.
Faza e ca am pus testerul pe ea si imi da eroare de "aer flow mass".
Mi-a zis o persona sa schimb filtrul de aer.
Oare si-o reveni dupa asta?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu intreba, schimbă-l! (filtrul ăla e ca ciorapii la oameni)

| Mkeynes explică (pentru sierra1):

Am pus filtru noi
Dar acum tot am martorul
Poate trebuie sa treaca putin timp sa intre acolo in sistem?

| sierra1 a răspuns (pentru Mkeynes):

Poate e senzorul, vezi aici cum e:

https://www.youtube.com/watch?v=FoDsZ48AFdk

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mkeynes):

Erorile care aprind martorul motor, trebuie sterse, altfel motorul ramane intr-un fel de regim de avarie, si ignora piesa noua.

| Mkeynes explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Filtrul de aer se poate curata in prima faza, demontandu-l si suflandul din partea curata spre partea murdara, cu aer comprimat. Asta nu inseamna ca nu mai trebuie schimbat dupa curatare, dar daca cumva era infundat, masina va merge bine o perioada. In cazul tau, daca filtrul ar fi problema, dupa aceasta curatare, nu ar mai aparea eroarea.
Daca rezolvi cu filtrul de aer, iar eroarea ramane, probabil debitmetrul de aer este defect. Persoana care a facut diagnoza, putea sa verifice valorile debitmetrului, eventual cu filtrul demontat.

| Mkeynes explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am pus eu un ras de tester mic
Nu mi-a dat voie sa sterg eroare
Dar apropo
Nu are simptome ca si cum. Nu ar avea putere sau ceva de genul

| mariusinho998 a răspuns:

Cel mai probabil problema ta nu are nicio legatura cu filtru de aer. Mass air flow sensor e un senzor care iti masoara cantitatea de aer ce intra in motor. In românia este numit si debitmetru. Cel mai probabil de acolo e problema. Cauta pe google sa vezi cum arata, nu ar trebui sa fie foarte scump si e relativ usor de schimbat daca te pricepi cat de cat. Daca mai ai si alte nelamuriri scrie-mi