| Costel_Lucian_Pacrita_1995 a întrebat:

Am un golf 3 din anul 1995 benzina 1.4 problema e urmatoarea dupa ce o acelerez de 2500 de turati se aprinde martorul de ulei care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa stii exact ce se intampla, ar trebui sa faci un test cu sonda de presiune si ceas, sa vezi exact ce presiune are uleiul la relanti, si la turatie mai mare.
Am un prieten care se lupta cu problema asta de mult timp, insa la el ma gandeam ca are legatura cu turbina, ca se aprinde becul cam cand incepe ea sa lucreze. Inca nu i-a dat de capat, dar nici test cu sonda + ceas nu a facut, deci atat timp cat nu stii ce presiune ai in motor, nu ai cum sa o rezolvi 'orbeste'.
La VW, cedeaza de multe ori 'bulbii' care se infileteaza in motor, si din cauza lor, uneori se aprind becurile aiurea, sau in alte cazuri, am vazut chiar sa se sparga bulbul, si sa arunce uleiul afara din motor.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

O posibilitate ar fi sa ai nivelul uleiului prea scazut.
Pentru inceput ar trebui sa verifici nivelul uleiului si eventual sa-i faci schimbul, poate nu a mai fost schimbat de mult.