| costin007 a întrebat:

am un glof 5 2006 si cand merg cu ea la 1500 turati dupa 500m mi se aprinde senzoru de ulei si piuie dar daca merg cu ea peste 2500 turati nu mai se aprinde de la ce poate fi

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul tau nu are ungere cum trebuie.
Daca e 2.0 TDI, alea au pompa de ulei slaba. Schimb-o cat mai repede, ca sa nu ramai fara motor.

| costin007 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e 1. 6fsi dar e o problema si cu treapta 3-4 nu are forta deloc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru costin007):

Motorul fara ungere nu trage deloc, si se supraincalzeste.
Nu il mai folosi, ca il strici, si costa foarte mult sa il repari/inlocuiesti.

| alexwahl a răspuns (pentru costin007):

Si in a 5 a?

| costin007 explică (pentru alexwahl):

Trage in treapta 1-2-5-6 trege bine in treapta 3-4 moarta

| alexwahl a răspuns (pentru costin007):

Cred ca e o problema din software. Te sfatui sa ii faci un test intr-un service. Costa cam 50 lei.

| alexwahl a răspuns:

In baia de ulei ai ca un fel de Strecurator din metal,daca este murdar, uleiul nu poate fii pompat la presiunea necesara, iar atunci se aprinde senzorul. Daca mergi la turatie mai inalta, posibil ca uleiul sa si faca mai bine loc printre mizerie, si senzorul se stinge. Cum ti e nivelul de la ulei? Eu as schimba senzorul de la ulei. Nu costa mai mult de 100 lei. Daca ai intrebari, mi le poti adresa.

| costin007 explică (pentru alexwahl):

Ok mersi mult si mai am o intrebare in treapta 3 si 4 nu are forta mai ales in treapta 4 e moarta