| Dany_Seby_1996 a întrebat:

Am un golf4 1.9tdi 116 cai ajm si nu mi se pare ceva in regula cu motorul deci sa va explic mai detaliat : deci mi se pare ca nu trage cum ar trebui deoarece am 40km la ora si ii dau treapta 5 si nu ii placeadica tremura oare din cecauza? (tatal meu are un audi 80 si daca are 40km la ora ii da a 4 si merge si apropo are doar 60 cai motor 1.6 tdi ) si masina meare 116 cai si nu merge sad ce ziceti va rog ajutati-ma funda

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treapta a 5a la 40 km? de ce iti bati joc de motor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumul cel mai mic il obtii la 2200 -2500rpm nu la 800.
Mergand subturat o sa consumi mai mult si o sa-ti termini motorul.
La 800rpm tremura si Audi doar ca are alte rapoarte la cutie si nu ajunge asa de jos cu a 4-a.

| GhostRider02 a răspuns:

Schimba vitezele la turiatii mai mari... gen 2500 3000.

| Bimmer a răspuns:

Infunzi motorul daca mergi asa de subturat cu el. Motoarele astea de generatie mai noua, sunt facute sa schimbi pe la 3000 ture viteza, chiar daca e diesel. Risti sa ingunzi EGR-ul, Turbina si restul daca mai mergi asa de subturat. Pt 40 km/h trebuie vitaza a 2-a. Spor

| Dany_Seby_1996 explică:

Da am inteles dar de ce nu merge daca ii dau a4 si de ce a lui tati merge si ii audi 80 motor 1.6si ii vai de elll

| CosminALX a răspuns (pentru Dany_Seby_1996):

Treptele de viteza sunt mai lungi. La 1.6 cum are tactu are cutia de viteze cu drepte scurte, iar la 1.9 de-l ai tu are treptele mai lungi. Nu s-a pus degeaba schimbator de viteze pe masina.