| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa aflu daca pot conduce Aprilia rs 50cc cu categoria Am? Si daca da, pot depasi 45km/h?(avand in vedere ca u rs50 poate ajunge si la 100km/h din cate am vazut)

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Ai aici legislatia
Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pentru. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea carţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
si nu, nu ai voie sa conduci aprilia rs de oarece intra in categoria a1 datorita puterii motorului, ce ai voie sa conduci e aprilia sr, e o diferenta intre rs si sr

| anonim_4396 explică (pentru DaniTDCI):

Multumesc de raspuns

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin

| Nhldyhs a răspuns (pentru DaniTDCI):

Total eronat, Aprilia rs50 se conduce cu categoria Am, documenteazate inainte si vei vedea ca Aprilia RS are si varianta de 50 cm3 cu 4kw ca motocicleta respectiva prinde 100kmh asta Este o alta poveste dar in cartea sa civ si scrie clar ca se incadreaza ca moped si ca viteza maxima este 45kmh, lumea Mai si scoate limitatoarele si le modifica ilegal si oricum in ziua de azi Orice moped trece de 45 nemodificat cu toate limitarile puse aceeasi poveste Este si la motocicletele sau maxiscuterele de 125 in lege scrie ca nu au voie sa depaseasca 90. dar ghici ce toata lumea face asta asa si cu categoria Am la fel toate mopedele depasesc 45, documenteazate inainte sa lasi comentarii eronate eu o spun din propria experienta ca am detinut un Aprilia RS de 50cc in doi timpi si se incadra ca moped

| Nhldyhs a răspuns (pentru DaniTDCI):

Tu aici te referi la modelul de 125cc Aprilia RS are si un model de 50cc, stiu ca e foarte greu sa le deosebesti ca modelul de 50 cu cel de 125 arata la fel singura diferenta este motorizarea si ca are niste roti o leaca Mai subtiri fata de cel de 125

5 răspunsuri:
| Nhldyhs a răspuns:

Se poate conduce cu categoria AM deoarece se incadreaza ca moped, ca prinde 100kmh asta Este din cauza aerodinamicii sale si greutatea mica, in practica Este o motocicleta dar in lege Este moped scrie si pe cartea sa ca viteza maxima este de 45 dar dupa cum bine stii practica bate teoria aceeasi poveste Este si cu motocicletele de 125 care In lege sunt limitate la 90 dar oricum ele ajung si la 180-200kmh