| Adryan657 a întrebat:

As vrea sa imi iau o masina second-hand si nu stiu sigur cum sa imi iau..pe benzina sau motorina. care e mai avantajos?
Merg pe varianta de masina nemteasca.

28 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Nu iti lua pe motorina, deoarece pot fi ele mai economice dar piesele sunt EXTREM de scumpe. Cauta un Golf 3 sau 4 pe benzina, sunt foarte fiabile.

| ionutZzG30 a răspuns (pentru robijam):

Pfff si cat merge? 50. 000km si e gata, fiabil pe benzina? laughing)))

| robijam a răspuns (pentru ionutZzG30):

Majoritatea Loganelor pe benzina pe care le stiu, au peste 50.000 km. Au si 180 - 200 de mii. Conteaza si de sofer, un motor diesel sau unul pe benzina bine ingrijit poate tine mult timp. Oricum eu sunt fan benzina.

| ionutZzG30 a răspuns (pentru robijam):

Benzina e pentru curse, si pentru cei care au bani de o masina pe benzina 1.8 2.0 cc aia poti sa-i spui masina logan? ardeo merge 4 anisori si e praf!

| Braunion a răspuns (pentru ionutZzG30):

50.000? Un motor nici macar nu-si face toate jocurile pana la 50.000 km. Un motor de 50.000 km (mai ales pe benzina) merge mai bine ca unu nou. Am vazut un Logan cu 600.000 km la bord. Taximetristii merg pe GPL (care distruge motorul pe benzina) si masinile alea au sute de mii de km in bord...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pe motorina sunt mai tari, ca putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca pe motorina e mai buna, are consum mai mic fata de benzina, multa lume prefera masinile pe motorina

mult noroc

| IonutzWoW a răspuns:

Motorina este un carborant mult mai ieftin decat benzina, insa are si problemele ei. Printre aceste probleme se numara si faptul ca o sa se auda motorul mult mai tare. Este alegerea ta, BAFTA!

| Braunion a răspuns (pentru IonutzWoW):

Ma, voi vorbiti ca sa va aflati in treaba? Unde naiba ai vazut tu motorina mai ieftina ca benzina, zi-mi si mie.

| robijam a răspuns (pentru Braunion):

Lasa-i in pace ca sunt tractoristi, numa diesel au in cap, nu are rost sa iti bati capul cu ei.

| Braunion a răspuns (pentru robijam):

Corectwinking

| ionutZzG30 a răspuns:

Benzina 150.000km si deja incepe sa aiba defecta mari mananca ulei diesel 300.000 si n-are nimic! cunsumul la fell benzina bea ff mult diesel mai putin depinde de capacitatea cilindrica! doar pretul difera c o masina pe benzina o cumperi la jumatate de pret ca una diesel! Dc sunt asa ieftine? sunt rele si consuma mult!

| robijam a răspuns (pentru ionutZzG30):

Diesel-ul e popular doar pentru ca, consuma putin, dar de vibratii interioare, fum negru la schimbarea vitezei la kilometraj mare, sunet ca de tractor, masina puturoasa, fiabilitate scazuta, nu mai zi tu ca un diesel tine 300 k kilometri. Un diesel la 300 de mii de kilometri e praf. Pe cand unul pe benzina merge mult mai mult, si are piese ieftine. Eu nu as da pe un injector de diesel 150 - 200 de euro. Decat consum de 6 la suta si sa se strice un injector sau mai stiu eu ce, mai bine 8-9 la suta si sunt sigur ca nu fac gaura in portofel cu piesele.

| ionutZzG30 a răspuns (pentru robijam):

Ma amarule ma faci sa ma inec ba tu ai habar ce vorbesti ma? ce fum ma orbule poate la jafurile alea din 90 bagati benzina in c..r si dati foc laughing habar nai si vb..vaiiiiiiii ba ccnare unchiu meu aree un ford mondeo 2.0 tdi si are 430. 000km sa vad cand face cctu tau pe benzina atatia km si masina aia nu sta ca e non stop pe sosea si mai dau si bani pe un 1.4 benzina care merge 170km/h cu acceleratia in podea si consuma si mai mult si un 2.0 merge 220km/h la 120cp si mai mult, daca tu ai masina pe benzina ca nai bani de una adevarata trebuie ta laughing

| Braunion a răspuns (pentru ionutZzG30):

Cred ca ai confundat Dieselul cu benzina laughing Cu exceptia faptului ca sunt mai mari consumatori, benzinarele sunt mult mai fiabile si mai usor de intretinut. A, si au motoare mai fasnete ca Dieselurilewinking

| StRuMP a răspuns (pentru ionutZzG30):

Prietene...daca tia cazut o piesa la diesel ai pus-o in timp ce la benzina e alta trebuie/baiatu a zis ca vr masina nemteasca..is ia din Germania un 320D si e si economic si e bun big grin asta ar fi singura masina potrivita(ieftina/frumoasa/economica/buna)

| PoliTmFan a răspuns:

Ia-ti un bmw e30 (325) e si ieftina la mana a 2-a si e pe benzol. Cele pe motorina sunt mai ''puturoase''winking

| Braunion a răspuns (pentru PoliTmFan):

Ce reaq sa mai faca cu troaca aia...

| PoliTmFan a răspuns (pentru Braunion):

Asta sa faci cu ''troaca''aia : http://www.youtube.com/watch?v=NOybZW_NbWo

| Braunion a răspuns (pentru PoliTmFan):

In troaca aia bagi mai multi bani in 3 luni decat ai dat pe ea initial. Este o masina veche cu sute de mii de km la bord (deci au inceput de mult s-o lase piesele). Repari ambreiajul se strica pivotii, etc... Sa nu mai vorbim de consum.

| PoliTmFan a răspuns (pentru Braunion):

Sincer faci cum vrei tu, dar eu zic, k daca iti cumperi un bmw e30 si mai bagii bani in ea, o repari etc. MERITA TOTI BANIIIII! happywinking In fine cumapati o Dacie 1310 si gata laughing cu aia o sa te simti mandruu happy rolling on the floor

| Braunion a răspuns (pentru PoliTmFan):

Eu am masina pe care am cumparat-o noua... Mi-am luat suficiente tepe cu masinile sh ca sa mai recomand cuiva sa investeasca in asa ceva. Dupa 5 ani incepi sa bagi bani in orice masina.

| PoliTmFan a răspuns (pentru Braunion):

Un om destept NU ia tepewinking laughing
Se vede ce destept esti rolling on the floor

| Braunion a răspuns (pentru PoliTmFan):

Daca am avut bani sa-mi cumpar 5 masini pana acum (printre care una nou nouta) ma indoiesc ca nu ma duce mintea. Cate masini noi ai reusit tu sa-ti cumperi? Sau mai bine zis, ai strans vreodata mai mult de 10.000 euro? Daca nu atunci nu esti nici la degetul meu mic din punct de vedere al desteptaciuniiwinking

| PoliTmFan a răspuns (pentru Braunion):

Da stiu 5 masini laughing : Dacia 1100, Dacia 1300, Dacia 1310, Dacia Logan etc. laughing Zi-mi si mie ce masina noua iti iei tu cu 10.000 de euro? laughing rolling on the floor Poate o Dacia papuc laughing.
In fine treba tawinking.

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Salut! Pe benzina, asta e punctul meu de vedere! Daca ai peste 9.000 euro ia-ti Opel Insignia, 1.8 140 cp! happy

| kesu0 a răspuns:

Iti dau un golf 4! 1.9 diesel din 2000 albastru frumoasa foc masina 3000 euro happy

| Braunion a răspuns (pentru kesu0):

3000 euro pe o masina din 2000? laughing mai mult de 1500 nu face.
Uite, hai sa facem un pariu. Incearca s-o vinzi cu 3000 de euro si peste 5 luni tot in garaj o sa stea (sau unde o tii tu)winking