| mm78111 a întrebat:

Ati putea sa-mi dati niste detalii despre motorul de 1l opel corsa. funda

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Motoarele de 1L, in trei cilindri sunt o inventie foarte interesanta in general au fost puse pe masini micute sub 1000 kg, acestea sunt motoare de turatie, deci poti sa calci accileratia fara nici o problema si au un consum 4, 5-5 %. Daca motorul este ecotec, distributia este pe lant si se schimba la 120 000-150 000 de km. În cazul cand se produc perturbati in functionarea motorului se face plinul la masina si se adauga la cantitatea de benzina ''curatator de injectoare''.

| TotEu_8405 a răspuns:

Date tehnice
Raporteaza date incorecte
Nr. usi
5 Nr. locuri
Motor tip / cilindri
L3 Combustibil
Benzina
Cilindree cc
998 Cutie viteze tip / trepte
M5
Putere maxima CP (rpm)
65 (5300) Cuplu maxim Nm (rpm)
90 (4000)
Viteza maxima km/h
155 Acceleratie 0-100 km/h s
18. 2
Tractiune
Fata Lungime mm
Latime mm
1737 Inaltime mm
Greutate kg
1145 Ampatament mm
Volum rezervor litri
45 Volum portbagaj litri
Consum

5Mixt litri / 100 km
5 Emisii CO2 g / km
Urban litri / 100 km
6. 3 Nivel poluare
Euro 5
Extraurban litri / 100 km
4. 2

Mie personal mi se pare mult prea mic motorul pentru greutatea masinii happy

| georgesur a răspuns:

...este un motor in 3 cilindrii, f bun si ascultator daca nu tragi de el si-i "dai sa pape" lucruri bunewinking Sta bine si cu fiabilitatea.Ca toate motoarele moderne nu porneste impinsa (bat. descarcata).
Multi se sperie ca e mic ca cilindree dar asculta f bine (raportul putere/greutate este bun, daca nu ai fite)