| anonim_4396 a întrebat:

As dori niste sfaturi in legatura cu teama de a conduce. Acum 2 saptamani mi-am luat permisul auto, din prima. Nu mai condusesem niciodata pana sa fac scoala. Problema mea e ca scoala am facut-o pe un Golf 5 care mergea super, dotat cu tot ce trebuie, servodirectie... dar eu am un Logan 1.4. Diferenta dintre Golful pe care m-am invatat eu si Logan mi se pare uriasa. Chiar daca am luat carnetul din prima, mi-e teama sa merg cu Loganul, desi imi doresc sa conduc. Am mers o singura data pana acum cu Loganul si mi se pare mult diferit fata de Golf. Aproape ca era sa-mi moara motorul la o trecere de pietoni, eu fiind obisnuit cu Golf 5 care pleaca mult mai usor de pe loc. Din cauza ca nu sunt obisnuit cu Loganul, sunt descurajat si nu stiu ce ar trebui sa fac, caci bani de un Glof 5 inca nu am. Va rog, niste sfaturi...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi cu cineva care stie sa mearga mai ok, dar nu genul care tipa la tine. Ca iti moare motorul nu are NIMIC, totul este sa nu iti moara pe linia de tramvai, pe calea ferata... chestii din astea. Si daca ai ramas in intersectie? Care-i baiu? Dai pe avarie, intorci cheia si mai dai o data la automat? Totul este sa ai grija la regulile de circulatie. Pana la urma te vei obisnui si cu Loganul. NU te apuci sa schimbi masina ca nu pleaca singura de pe loc. Normal ca Golf-ul diesel probabil avea cuplu mare si pleca fara sa-l mai accelerezi. La Logan acelerezi putin in timp ce dai drumul la ambreiaj incet si totul se rezolva.
In timp te obisnuiesti! Gaseste pe cineva care sa mearga cu tine si sa-ti mai dea cateva sfaturi incet in trafic, de obicei cineva mai in varsta.
NU iti recomand sa pleci pe vremea asta afara! Asteapta pana in primavara, de abia UITI cat de usor era Golf-ul si te adaptezi la Logan.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce motorizare are masina ta? Daca e benzina trebuie sa accelerezi apoi dai drumul incet la ambriaj si pleci iar daca e motorina accelerezi mai putin si dai drumul la ambriaj pentru ca nu merge asa repede ca benzina cand o calci. In rest nu e greu doar cu masalierul la fel faci ca si cum ai pleca cu treapta 1.

| bobo1920 a răspuns (pentru mgtow):

E pe benzina. Ideea e ca mi-e frica in trafic cu Loganul, mi se pare mult mai mare, mai inalt si nu am curajul sa plec la drum... Mi se pare ca nu o sa reusesc niciodata sa merg cu altceva in afara de Golf.

| mgtow a răspuns (pentru bobo1920):

Daca e masina parintilor o lasi impace si vorbesti cu ei sa iti cumperi una pe motorina nu neaparat golf 5 daca vezi ca e piperat la pret.

| Cat a răspuns:

Trecand peste diferentele mari intre masini, cred ca te-ar ajuta foarte mult daca ti-ai impune cateva obiective pentru fiecare zi, de exemplu sa conduci cel putin jumatate de ora, fie si numai ca sa te plimbi, nu ca sa rezolvi niste treburi. Ia cu tine un prieten mai experimentat, care sa poata sa te atentioneze atunci cand incepi sa dai semne de anxietate.
Poti sa incepi sa conduci seara, cand drumurile sunt mai libere, sa te obisnuiesti cu masina si apoi sa te aventurezi pe drumuri si la ore de varf.
Din moment ce ti-ai luat permisul, e clar ca ai abilitatile necesare, acum iti trebuie doar determinare sa te obisnuiesti cu o alta masina si sa capeti ceva mai multa incredere in fortele tale proprii.

| season0ver a răspuns:

Hmm nu inteleg ce e atat de complicat la tine. eu am inceput scoala de soferi pe o dacie logan diesel dupa am trecut pe dacie 1310 dupa pe renault symbol. dupa ce am luat permisul trecand pe 3 masini diferite in timpul scolii de soferi..., am condus un peugeot Expert de munca incarcat cu 600 kg(mai mult de 2 sapt) fara servo samd si dupa pe msina personala Fiat GP. in general dupa fiecare schimbare de masina m-am acomodat dupa primele 20 de minute de mers, chiar nu inteleg care este problema la tine., probabil cum spunea un coleg mai sus, tupeul.
ps. golf 5 e o masina extraordinara eu am condus vre'o 2-3 ore un golf 6 si tot ce pot sa spun e ca golful e o masina care se conduce singura.

| CheToi a răspuns:

Bodo...ai nevoie de cineva sa mearga in dreapta ta un timp! Cineva cu experienta care sa iti inspire tie incredere! Si inca ceva, in trafic tu pazesteti fata ca spatele trebuie sa til pazeasc ceilalti participanti la trafic.Eu am trecut de la Seat pe Matiz imagineazati aia diferenta.Si totusi instructorul sa nu ma mai panichez mia zis sa ca in trafic trebuie sa ai si putina nesimtire sa fii un pic mai bagaret sa ca altfel nu poti iesi cu masina intr-un mediu aglomerat! Sper sa iti fie de folos sfaturile mele! Multumesc de ascultare!

| bobo1920 a răspuns (pentru CheToi):

Multumesc pentru sfaturi. Sigur ca imi sunt de folos. Am nevoie de sfaturi caci totusi vreau sa conduc cat de repede caci nu prea imi place sa am permis si masina sa stea acasa cand am nevoie de ea, dar nu stiu cum o sa fie in trafic cu Loganul, eu incepator obisnuit cu Golf 5. Va mai tin la curent...

| bobo1920 a răspuns (pentru bobo1920):

Apropo, de mediu aglomerat (oras, sensuri giratorii, semafoare, intersectii...) inca nu poate fi vorba, desi la scoala m-am descurcat chiar foarte bine, binenteles, pe Golf...happy

| CheToi a răspuns:

Stii ca se zice ca sofer esti dupa 10000 de km...dar tu trebuie sa ai incredere in tine ca te poti descurca...si vorba lui Cat trebuie sa conduci in fiecare zi, cu candva in dreapta, candva cu experienta bine inteles! Hai ca stim ca poti. Avem incredere in tine, drept dovada vezi cati oameni te sustin!

| bobo1920 a răspuns (pentru CheToi):

Multumesc mult pentru sustinere. E clar. O sa-mi iau inima-n dinti si o sa trec peste aceasta mica teama. Sper ca o fie ok, oricum sunt sigur ca nu voi face accidente. Totusi, am laut carnetul din prima. Totul tine de acomodare cu masina. Sfaturile voastre mi-au dat curaj.

| gorgi67 a răspuns:

Buna bobo1920! Nu fii preocupat ca i-ti moare motorul la plecarea din loc, iar daca i-ti este de folos pot sa-ti spun ca eu conduc de aproape 7 ani si se mai intimpla sa-mi moara motorul si mie, asa ca nu se intimpla numai tie.Eu i-ti doresc mult curaj si sa vezi ca, cu timpul o sa conduci si logan-ul fara probleme.Mult,mult succes!

| bobo1920 a răspuns (pentru gorgi67):

Multumesc pentru incurajare!