| deyutz95 a întrebat:

Buna, am un ford fiesta 1.4 benzina din 2002, a inceput sa consume cam mult 10-15% inainte scoteam cu ea si 5-6 tot condus lejer, am inteles ca cea mai comuna defectiune este sonda lambda si as vrea sa o schimb, imi poate spune cineva unde o gasesc? Ideea este ca nu prea am timp sa merg cu ea la mecanic si sa stau cu ea acolo, dau FUNDA doar ajutati-ma

2 răspunsuri:
| Nicola_Claudiu_1997 a răspuns:

Cel mai probabil e sonda lambda, Dar ar trebui sa mergi la un tester sa vezi care este sonda bank 1 sau doi; Iar de schimbat nu e greu... Doar ca trebuie sa folosesti tester ca sa stregi martorul "check engine" din bord.P. S. In principiu daca una din sondele lambda se defecteaza ar trebui sa iti apara in bord martorul "check engine"

| deyutz95 explică (pentru Nicola_Claudiu_1997):

Nu am nici un martor aprins, pe tester imi da o eroare la Ac deci nu are legatura, doar consum de peste 15% mai exact la 460km am bagat 26l benzina, condus pana in maxim 100km/h si cam 90% in afara localitatii