| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am un opel astra f caravan 1.7 TD si de la un timp a devenit cam,, puturoasa" daca ii pot spune asa big grin, adica nu prea mai trage. Vreo idee ce ar putea fi? nu ma pricep prea bine si de asta va intreb.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut o Vectra 1.7 TD (Isuzu), care la cumparare era tot asa, puturoasa. Am dus-o la un mecanic specializat pe injectii clasice, care mi-a curatat/reglat pompa, injectoarele, si din cate am inteles si ceva pe la turbo.
Cand am scos-o de la el mi-a zis s-o tin in talpa macar o saptamana, sa se curete complet. Zis si facut. Dupa o saptamana de talpa nebuneasca, in care fumega dupa mine de parca aveam Raba (si am consumat mult peste 10%), a inceput sa traga din ce in ce mai bine, si pana la urma a disparut si fumul.
Manopera a fost ceva intre 200-300lei, nu mai retin exact. Oricum, mai mult m-a costat motorina de dupa aia laughing
Inainte de asta avea o problema la pornire, pornea bine, mergea 10 secunde, dupa care incepea sa galopeze si scotea mult fum, timp de 1 minut, apoi isi revenea; dupa curatare nu mai facea nici o figura la pornire.

| sonyc3l a răspuns:

Sa nu fie turbina.du te pe autostrada si da i blana