| eunumberone a întrebat:

Am un Opel Astra Caravan cu motor de 1.6 benzina si imi consuma mult tare cam 9-10 % nu stiu de ce, inainte nu consuma atat de mult dar acum de ceva timp consuma mult tare! ce ar putea sa aiba?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce model e? Ecotec, sau ala vechi, OHC?
Alea vechi, pe care scrie doar OHC, au injectie monopunct, si le mai apuca consumatul in exces. In multe cazuri e de la sonda lambda, dar e posibil s-o schimbi si sa faca la fel. Am inteles ca se poate verifica sonda, daca ai unde, verific-o.
Daca nu e de la ea, poate fi de la corpul injectorului, supape, distributie sau chiar ECU.
Daca e motorul Ecotec, se pot face alte verificari care te aduc mai aproape de problema, cum ar fi presiunea in rampa, analizat jetul fiecarui injector in parte.
A, si inca un lucru important: daca ai niste bujii deodata cu masina, e si normal sa consume mult, ca nu poate face arderea completa. Poate fi si de la avansul aprinderii.
Si alt lucru important: vezi cum arata filtrul de aer, daca e vechi schimba-l. Da-i si un spray de carburator pe clapeta de aer. Daca exista debitmetru, scoate-i mufa si vezi daca iti consuma la fel. Daca scade consumul cu debitmetrul anulat, cumpara altul (nou sau din dezmembrari), si inlocuieste-l.

5 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

9-10 l/100 km intraurban este un consum mai mult decat normal pentru un 1.6 benzina. In orasele aglomerate ajungi si la 11-12/100 km. Extraurban ar trebui sa-ti ia intre 7, 5 si 8, 5. Daca depasesti parametrii astia abia atunci este o problema. In rest mai conteaza si ce temperatura e afara, daca mergi sau nu cu A.C s.a.m.d.

| eunumberone explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pai nu am AC la ea ca e veche, si eu merg extraurban, si totusi consuma

| rgx a răspuns:

Schimbul de ulei cand a fost facut ultima oara?

| eunumberone explică (pentru rgx):

Nu are treaba schimbul de ulei... oricum l-am facut acum 2-3 luni