| Heyheyy a întrebat:

am un Vw passat 2000 Break, as vrea sa stiu daca ii pot pune xenoane asa doar prin schimbarea becurilor, sau le trebuie ceva instalatie(blasturi parca)? help mee...a da si niste faruri din fata tot pentru Vw cu lupa sau fara la niste preturi acceptabile.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie kit xenon complet, cu balasturi, mufe si tot ce trebuie.
N-ai cum sa pui doar becurile, pentru ca xenoanele se aprind prin descarcare, si au nevoie de curent transformat.
Iar ca faruri te-as sfatui sa-ti iei un model cu lupe pe faza scurta, ca sa poti omologa xenoanele, altfel iti ia talonul primul Garcea.

| Heyheyy explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles deci trebuie un KiT Xenon complet...iar cu farurile voiam sa vad pareri. Nu stiu daca se vede bine daca pun xenon pe faruri originale de Passat deoarece are acele "striati/urme" pe sticla si nu cred ca o sa se vada chiar bine(o parere) stept si altele din partea voastra...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Heyheyy):

De vazut ai sa vezi destul de bine si cu xenon pe farurile originale.
Problema e ca lumina de xenon e prea puternica pentru farurile clasice, si nu mai poate fi dirijata de faruri sa bata doar in jos, deranjeaza tare ceilalti participanti la trafic.
De asta, daca ai xenon pe faruri fara lupe poti ramane fara certificat foarte repede. Daca ai lupe deja nu prea mai intreaba politistii de sanatate, iar ideal e sa ai si omologare la ele.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Xenonul trebuie omologat rar, ca orice alta modificare la sistemul de iluminare. Daca masina nu e venit cu xenon din fabrica ideal ar fi sa nu ii faci modificarea asta pentru ca vei fi unul din nenumaratii cocalari de pe sosele cu niste becuri de orbesc tot ce circula din sens opus