| Depoka a întrebat:

Buna! As dori cateva recomandări in privința unei alegeri. Doresc sa-mi cumpar o mașină, cam până in 4000 de euro, dar de la dealer autorizat. Nu doresc să am de aface cu samsari... Tin sa menționez ca este prima mașină, iar combustibilul sa fie diesel. Mi-ati putea recomanda ceva?
Va rog sa va abțineți de la alte comentarii... Sincer ma intereseaza mai mult cheltuielile de după achiziționarea mașinii(combustibil, reparații etc). Lăsând deoparte impozitul, itp-ul, asigurarea etc, care tipuri ar fi mai ok?
Mulțumesc!
(Mașina mi-ar trebui in folosul călătoriilor, locului de munca, chestii normale)

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

A3 e golf 5 mecanic vorbind. E drept ca daca, de exemplu spargi un far sau iti lipseste ceva de interior atunci trebuie sa platesti un pret de audi. Dar lucruri gen consumabile la motor si partea mecanica e la fel ca la golf 5. Avantajul la Audi e cum am zis, e grupul VAG si gasesti mecanici, piese si cam se stiu toate problemele. I30 1.6 crdi are un amic si nu am auzit sa ii consume mult. Avand in vedere ca esti fata, ai putea sa te uiti si la un Polo/ibiza/fabia 2008-2010 dar cu motorul 1.4 TDI ( practic e 1.9 TDI fara un piston). Are intretinerea mai ieftina si motorul ala consuma 4L exterior si 7L in oras. Tatal meu are unul la firma cu 415. 000km si porneste la sfert inca.

13 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

O afumatoare diesel cu catalizator lipsa si fara dpf?
Si sa umbli cu bidonul de ulei dupa tine?
Cand pornesti dimineata sa trezesti toti veciniii?
Golf 4 tdi 200.000 km originali nu bate nu troncane

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Hmmm. Deci 4000 euro si diesel euro 4 pentru incepator. Cam orice din gama Vag cu motorul 1.9 TDI de 105cp euro 4 e ok dupa mine ca incepator. Nu sunt ele neaparat cele mai fiabile masini ever dar cam ai piese si mecanici pe toate gardurile. Si motorul respectiv e arhi cunoscut. Cel de 2.0 TDI de la vag euro 4 nu e la fel de reusit si dupa mine 140cp sunt cam multi pentru un incepator. Mai e BMW seria 1 cu motorul M47 de 122cp ( asa am eu de 2 luni) dar nu stiu daca e o idee buna pentru un incepator sa aiba tractiune spate din prima si are intretinere cam scumpa. (Asta tu decizi.) Mai sunt Hyundai i30 sau Kia ceed 1.6 CRDI ce au motoare reusite ( recomand de 90cp fiindca nu au DPF).
La cele VAG sunt Golfuri 5, Seat leon, Skoda octavia daca vrei ceva mai mare si Audi A3 ( practic toate sunt aceeasi masina cu aceleasi piese).
Nu prea ai cum sa te feresti de Samsari chiar si la dealer dupa mine. Nu zic ca toti de la dealeri sunt tepari dar mai sunt si acolo. As zice sa iei un mecanic de incredere cu tine sa verifice masina si eventual un raport car vertical sau ceva pentru kilometrii. Personal as aduce ceva de dincolo( ori sa mergi tu ori cineva de incredere). BMW meu are 280. 000km adus de dincolo si e in stare mult mai ok decat ce e prin piata cu 200. 000km REALI 100% si vrajeli de genul. Bafta!

| Depoka explică (pentru ClaudiuM1997):

Mulțumesc! La Hyundai i30 ma gandeam si eu si văzusem la 3500 e, dar cineva mi-a spus ca are consumul cam mare si eram nedumerită... iar cu ochiul imi mai bate un audi A3 la 4400 euro, dar ma gândeam la preturile pieselor.
Mulțumesc mult. Esti singurul care chiar a inteles ce doresc...
Se pare ca cei de pe aici au masini de la 10.000 E in sus. ( or avea, dar eu macar vreau sa fac plinul, nu 30 lei și sa-mi rup spatele doar pentru masina, infine)

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru Depoka):

A3 e golf 5 mecanic vorbind. E drept ca daca, de exemplu spargi un far sau iti lipseste ceva de interior atunci trebuie sa platesti un pret de audi. Dar lucruri gen consumabile la motor si partea mecanica e la fel ca la golf 5. Avantajul la Audi e cum am zis, e grupul VAG si gasesti mecanici, piese si cam se stiu toate problemele. I30 1.6 crdi are un amic si nu am auzit sa ii consume mult. Avand in vedere ca esti fata, ai putea sa te uiti si la un Polo/ibiza/fabia 2008-2010 dar cu motorul 1.4 TDI ( practic e 1.9 TDI fara un piston). Are intretinerea mai ieftina si motorul ala consuma 4L exterior si 7L in oras. Tatal meu are unul la firma cu 415. 000km si porneste la sfert inca.

| badpanda a răspuns:

La 4000E o sa gasesti un cazan din 2007 cu 600.000 km dati inapoi la 167.000 ca lumea vrea doar masini cu km putini.

| Depoka explică (pentru badpanda):

Ce mașină deții?

| Gligore2000 a răspuns:

Dealerul autorizat este un samsar autorizat.

| Depoka explică (pentru Gligore2000):

Undeva pe la mijloc scrie " fara alte comentarii". Dacă nu ai recomandări, atunci te rog sa te abtii! Ok? O seara buna!

| Gligore2000 a răspuns (pentru Depoka):

O sa-ti iei teapa oricum, pentru ca nu intelegi ce citesti.
O seara buna si tie.

| Tito97 a răspuns:

Du-te la parcul auto din Ulm, printre cele mai cunoscute de acest tip din Europa, și cele mai serioase. Plin de mașini până în 2 ani vechime, vandute de nemți la preț de chilipir. Mergi și nu vei regreta!

| Depoka explică (pentru Tito97):

In acest moment este cam departe pentru mine si nici nu as avea cu cine sa merg, dar mulțumesc pentru recomandare. Poate pentru a doua masina voi ajunge acolo.

| Digikey a răspuns (pentru Tito97):

Si zici ca gaseste la 4000 Euro masina de doi ani?
La 2, 5 E pe kg?

| Tito97 a răspuns (pentru Digikey):

Își achiziționează eventual, că nu jucăm ascunselea să găsim ceva.

| Digikey a răspuns (pentru Tito97):

Esti paralel total cu domeniul auto.
De fapt cu toate domeniile.
Dai si tu raspunsuri la kg ca sa -ti faci norma zilnica, pentru a deveni utilizator senior.
Esti bun la toate dar nu te pricepi la nimic.