| zatarradontes a întrebat:

Buna,as dori sa achizitionez un Opel Astra din 2011 cu 140 000 km la 7 000 E motor 1.7 cdti dintr-un parc auto.
ce parere aveti este ok masina?
iar cu privire la parcul auto, ce stiti, sunt ok masinile de acolo sau sunt ca cele de la piata?
ps masina este din Germania

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut.
Despre model, doar cuvinte de lauda.
Despre parcuri auto insa, sunt tot aia cu cele de la targurile din Romania. De multe ori, proprietarii targurilor sunt romani, turci sau alte nationalitati "samsare", iar masinile sunt pregatite exact ca la noi: curatat profesional interiorul, parfumat cu esenta "new car", polishat vopseaua, daca exista punctulete de rugina se revopsesc discret, se dau km inapoi chiar si cu 200.000 (sunt sanse enorme sa nu fie reali cei 140. 000km, neamtul schimba masina dupa 300. 000km, nu vinde o Astra din 2011 care inca se fabrica, ca a vazut un BMW nou, cum isi imagineaza romanii), sterge erorile prin diagnoza si se asigura ca nu exista defecte, apoi o da de masina 'virgina'.
Cand mergi printr-un parc din ala, poti sa-ti pui intrebarea "unde-s masinile folosite normal, daca aici sunt doar exceptii, conduse de femei, fara accident, nefumatori si tinute mai mult in garaj?".
Asta e situatia reala, insa nu ai de ales, asa arata piata autoturismelor SH. Cunosc destui oameni care si-au cumparat masini din targ, in Romania, oameni care se pricepeau la masini, si au fost foarte multumiti. Daca gasesti un dealer descurcaret, care alege masini solide si are meseriasi buni, masina pe care o cumperi se va comporta intr-adevar ca o masina cu km ce ii are afisati in bord, chiar daca acolo sunt 220. 000km, iar in realitate vreo 450. 000km.
Oricum, masinile cu defecte din cauza rulajului mare au probleme la rulmenti, cutie, in special motor (consum ulei si noxe prea mari), turbina si estetica (rupturi in scaune, faruri/stopuri matuite, etc), la noi in Romania cele mai multe probleme sunt legate de injectie/alimentare, iar cel mai des schimbate piese sunt cele de la directie/suspensie. Nu mai zic de 'mecanici', ca tarife avem de la 10 lei la 1000lei, dar meseriasii-s aceiasi, dau la ghici...

| BgBoss81 a răspuns:

Cel mai bun parc după mine este autovitul si poți intra pe site sau te duci in Vitan in parcul auto ......site-ul(www.autovit.ro)