| CorteXx a întrebat:

Salut!
Doresc sa-mi achiziționez un Opel astra h din 2010 cu motorul de 1.9 cdti 150cp, cod z19dth.
Ce părere aveți despre acest motor? Merita?
Am înțeles ca ar fi cam problematice.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parere foarte buna, am de 3 ani, si cunosc masini din 2008 care au fost cumparate cu acest motor.
Fata de 1.9 TDI pe care il lauda toti impotentii, motorul ala e de pe alta planeta. Are si putere, si fiabilitate, si mai e si euro 4, care duce DPF-ul peste 500. 000km. Spre deosebire de ce se construia in 2004. Nu zic ca ma pis pe VAG, ca e adevarat.
Revenind: nu e problematic. Sunt enervante regenerarile, iar odata cu distributia trebuie demontata galeria de admisie, pentru a curata calamina, inainte de a bloca sistemul de clapete swirl.
E destul de scump kitul de ambreiaj la ele, pentru ca 150cp cu 320Nm. Ala original duce peste 200. 000km.
Alternatoarele sunt cam aiurea la ele, nu incarca peste 14V decat cateva minute dupa pornire, apoi sta undeva pe la 13.6-13.8V, ceea ce nu ofera o incarcare tocmai buna. Adunat cu faptul ca e un motor ce invarte destul de mult pana porneste, bateriile nu duc viata prea lunga cu ele, la 2-3 ani cumperi alta, si urmaresti mereu curent de pornire peste 700A (EN).
In rest, e o racheta. Consumul real e undeva la 6-7 litri/100km, pentru ca 150cp. Cu cat mergi mai agresiv, cu atat scade mai mult consumul. Adica daca poti sa o tii intre 100 si 180, consumul dat de BC scade undeva pe la 4.2 l/100km. Cand stai sub 100km/h, consumul e 5-6 la drum intins, mai ales daca e cald si foloseste AC.
Eu am Vectra C break manual, un amic are Saab automat, altul are Astra H manual. Toate au acelasi motor (Z19DTH), iar originar este de la grupul Fiat, cel mai des intalnit fiind pe Alfa Romeo 156 1.9 JTDM.
E foarte reusit. Din pacate, succesorul lui, 2.0 CDTI (A20DTH), este 80% identic, dar s-a dat o buleala mare la pompa de ulei, iar din cauza asta, motoarele alea crapa pe capete. Asta vechi nu are nici un defect de fabrica.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce mai faci cu rabla aia de 12 ani? Platesti impozit ca polueaza, cauta ti una mai nouă maxim 5 ani nu 12, anul viitor face 13 ani masina veche rau.

| CorteXx explică (pentru CristiDinBucuresti):

Îmi dai tu bani de alta mai noua?
Întrebarea era alta...