| zattech a întrebat:

Bună! Cât costă un full la un Volkswagen Golf Mk5, 1.6, benzină din 2007?
Dau fundă happy

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai inmultesti cati litri are rezervorul gol (sau cati litri de combustibil mai are in el) cu pretul unui litru de benzina

daca are 50 de litri (sa zicem) rezervorul este gol-gol, inmultesti cu 7, 50 de lei (sau cat este la tine la pompa costul combustibilului) si rezulta un cost de genul 375 de lei

adica 50 litri bezina x 7, 50/litru benzina = 375 lei

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat de gol este rezervorul.
Daca sa zicem ca intra 50 de litri, pretul unui litru este in jur de 7, 20 lei, deci vei plati undeva la 360 de lei pe un plin, atunci cand alimentezi cu rezervorul aproape gol, cu becul aprins.