| Mari0o842 a întrebat:

Bună! Ce mașini recomandați unui începător la 18 ani? Sa nu fie nici prea mare(Combi), nici prea mica ca un Polo sau Corsa, sa fie pe benzina, de preferat un motor 1.6, minim 1.4,(nu se ia în calcul impozitul), sa nu fie mai veche de 2012, maxim 2011, sa coste intre 3000-5500 euro? Și sa arate cât de cât bine, sa nu fie mașina de familie, momentan nu am nevoie.

16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Logan, Ford Focus.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. In bugetul tau as cauta fie un Focus 2 1.6 mpi, fie un hyundai i30 1.4/1.6 mpi. In ambele cazuri sunt masini ok si considerate fiabile. Ai aici niste exemple:
https://www.olx.ro/......gt9ZH.html
https://www.olx.ro/......grOfZ.html
https://www.autovit.ro/anunt/ford-focus-1-6-16v-ID7H3XvL.html
https://www.autovit.ro/anunt/hyundai-i30-1-4-ID7GZ6Ua.html

Se mai gasesc in bugetul tau diferite masini din grupul VAG sau alte marci cu motoare mici turbo dar nu is cele mai fiabile. Bafta!

| Mari0o842 explică (pentru ClaudiuM1997):

Mersi. O sa iau aceste modele în calcul!

| morfeo a răspuns:

Iti spun eu ce masina mi-am luat: Ford Focus titanium 2008 berlina. motor 1.8 diesel. Super masina, nu se strica nimic, consum mic 6-7 oras, 4-5 la drum lung.

| morfeo a răspuns (pentru morfeo):

3400 euro*

| morfeo a răspuns:

Mai bine iti ies diesel ca benzina papa mult

| NisipLaMare a răspuns (pentru morfeo):

Si benzina este mai scumpa.

| Mari0o842 explică (pentru morfeo):

Diesel nu e mașina de oraș, se infunda filtrul, se umple motorul de funingine și îl distrugi. Consuma mai puțin, dar e mașina de cursa lunga. Eu vreau sa ma deplasez pe distante scurte, în mare parte, iar diesel nu e făcut pentru asta.

| Mari0o842 explică (pentru NisipLaMare):

Benzina este cu aproape 1 leu mai ieftina...

| NisipLaMare a răspuns (pentru Mari0o842):

Pentru cat timp?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mari0o842):

Atunci ia frumos fix ce ai zis ca nu vrei, un Corsa/Polo, eventual ia frumos si fa credit pentru o electrica gen Dacia Spring.

| Mari0o842 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai Corsa /Polo sunt prea mici, dar nu vreau nici o mașină foarte lunga.

| Mari0o842 explică (pentru NisipLaMare):

Din câte știu eu, întotdeauna benzina a fost mai ieftina decât dieselul, poate nu stiu eu bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mari0o842):

Ai cumva 2 metri inaltime tu? Opel Corsa 2011, de exemplu, hatchback-ul in 5 usi, are 4 metri lungime. Asta e mic la tine?

| suntserios a răspuns (pentru NisipLaMare):

In universul tau benzina e mai scumpă. In realitate e mult mai ieftina.

| m4tryxXx a răspuns:

Salut îți recomand o mașina mică cu motor mic 1.2 benzina, ușor de întreținut, ieftină sa fie, dacă o atingi de ceva sau iei o groapa mai mare sa nu te doară capul, îți pot recomanda doar, nu te grăbi și fa cât mai multe drive teste fără Rușine, esti clientul trebuie sa știi ce cumperi, îți doresc asfalt uscat și fără evenimente...