| Danaaaaaa17 a întrebat:

In seara asta, in jurul orei 00:00, m-am urcat in masina cu niste prieteni care nu detineau permisul de conducere si am fost prinsi de politie, am fost trasi pe dreapta si ni s au cerut datele la toti(numele noastre, numele parintilor si numarul de telefon)avand in vedere ca doi dintre ei aveau 18 ani(cel care conducea si prietenul care se afla in dreapta)politistii au hotarat sa i duca la sectie si pe ceilalti 3 ne au lasat sa plecam, intrebarea care ma macina este:Fiind minora pot pati ceva ca m-am aflat in masina cu cel care conducea fara permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece n-ai condus masina nu o sa patesti absolut nimic. Ti-au luat datele deoarece vei fi chemata si ascultata ca martor in dosarl penal al celui care a condus masina fara permis de conducere.

| Danaaaaaa17 explică (pentru Ioandelasal):

Din fericire nu am pățit nimic

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti patii! In primul rand, parintii vor primii amenda ca nu te-au supravegheat in miez de noapte si te-au lasat sa te urci intr-o masina pe care unul o conducea ilegal.
Tu tocmai ai dovedit ca esti un copil iresponsabil.
Iar baiatul care a sofat, va avea dosar penal si probabil va face puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal nu prea ai ce sa patesti. Cel de la volan o va pati cam rau

| MrWZJ a răspuns:

Buna Dana,
Ti-am citit intrebarea. Am zis ca nu are sens sa-ti raspund, dar mi-am amintit de "intamplarile" mele asemanatoare si m-am hotarat sa-ti raspund, deoarece stiu prin ce stres treci.

In primul rand, din punct de vedere legal, nu ai ce sa patesti. Absolut nimic. Nici amenda, nici nimic.

Dar totusi de ce ti-au cerut actele?
Ei bine, probabil o sa-ti anunte parintii de evenimentul acesta, doar ca mai apoi ei sa va explice cum si de ce trebuie sa va feriti de astfel de inconstienti, precum soferul.

Si cand zic inconstienti, nu vreau sa par genul acela de "om responsabil, care se plimba cu o bicicleta". Nu! V-o spun ca cineva care a trecut prin situatii asemanatoare, precum: intreceri de masini prin Cluj-Napoca, unde o singura greseala ma putea nenoroci pe viata (ma foloseam de obstacole, deoarece aveam motorul mai mic la masina;( ). V-o spun ca cineva, care a calcat un batran cu masina (trecere neregulamentara, desi am incercat pe cat posibil sa "ameliorez impactul" si nu mi-am pierdut constiinta). V-o spun ca cineva, care a incercat sa fuga de Politie (nu stiam ca sunt ei). V-o spun ca cineva, care a condus zilnic timp de un an si jumatate cate ~200 de km (munca + after) prin strazile din Cluj-Napoca.

Sh*t happens!
Si chiar acum mi-am adus aminte de ce spunea Conan O'Brien: "Sa nu va fie frica sa dati gresi, dar incercati pe cat posibil sa nu o faceti!".

Nu mi-a fost niciodata suspendat permisul, desi am condus atat, si am facut atatea prostii. Dar n-am fost inconstient!
Am fost o data, cand eram mai mic, si am fost pe bancheta din spatele unui BMW, cand am sarit pe contrasens si am stat 3 luni in spital, datorita unui inconstient. Care isi tinea mana pe iubita, din dreapta, in loc s-o tina pe volan.
De acesti oameni iti spun sa te feresti!

O seara buna & succes de "acea" dicutie cu parintii!;))

______________________
Pagina mea de YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEXCL4y9MfbEFDpMHwe3HNA

| Pc-boy_Daniel_1987 a răspuns:

Da se poate, chiar daca esti minora se poate si plus ca te-ai urcat in masina cu cineva care nu are perrmis d conducere si tu stiai asta se putea produce o tragedie cum s-a produs in zona mea e mai bine ca s-a terminat asa si nu s-a intamplat ca aici :

http://observator.tv/......19234.html