| vladlove123 a întrebat:

Buna seara! Am nevoie de ajutorul vostru. La finalul lunii octombrie am achizitionat din Germania o masina de la un Autohaus.
Am fost personal sa achizitionez masina si sa scot numerele de export. In momentul in care am ridicat masina de la Autohaus am primit brief-ul mare si cel mic, totul ok am ajuns in Romania, am facut Rar-ul iar cand sa inmatriculez masina definitiv in Romania ofiterul de Politie mi-a spus ca in sistemul lor apare alta serie a brifului ( cea veche) iar eu pe brief am alta serie, mentionez ca pe briful care il am eu este trecut numele meu si absolut tot.
am discutat cu autohaus-ul si mi-a comunicat ca brief-ul vechi ramane la cei care au facut numerele de export si ca in baza celui vechi l-am primit pe cel nou, daca este asa de ce in baza de date din Romania dupa o luna si ceva inca apare seria veche? Ofiterul de Politie mi-a spus ca eu nu pot inmatricula masina pana nu aduc acel brief in original.
Masina a venit din Lituania in Germania si ulterior achizitionata de mine de la autohaus din Germania.
Am discutat si cu biroul care mi-a emis documentele si numarul de inmatriculare si acelasi lucru mi-au comunicat si ei ca eu inmatriculez masina in baza brief-ului nou pe care il am, dar ofiterul de politie imi spune ca trebuia sa il primesc si pe cel vechi in original cu o stampila pe el.
Cei de la numere mi-au spus sa cer in Lituania acel brief vechi. A trecut cineva prin ceva asemanator? Ma poate ajuta cu un sfat? Multumesc

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista sa nu poti înmatricula o masina din lipsa unui document, cu atat mai putin al unuia retinut de autoritățile altei țări. Orice document se poate pierde, rataci distruge, asta nu face insa o masina neutilizabila.
Eu as zice sa apelezi la o forma de intermedieri auto, cu soguranta se vor descurca. Cel mai probabil brieful in cauza va fi inlocuit cu o simpla declaratie pe proprie raspundere ca a fost retinut de autoritățile germane.