| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Ce masina pot sa imi iau de 2000-3000 de euro? Nu stiu prea multe despre masini dar indata trebuie sa dau de permis. Vreau o masina mai lata ( is inalt ), cu un consum redus!

20 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Pentru un incepator ar fi ideala o masina pe benzina motor intre 1.0 si 1, 6 pana in 100cp. Ca variante ai avea:
Renault clio 2 1.2 75cp
Ford Focus 1 1.6 101cp
Vw Golf 4 1.4 75cp sau 1.6 101cp
Dacia Logan 1.5 75 cp sau 1.6 87cp
Opel Corsa C 1.2 75cp
Seat Leon 1.4 75cp sau 1.6 101cp
Skoda Fabia 1.2 sau 1.4
Cam astea ar fi sub 3000 euro

| Nimeni10 a răspuns (pentru Mihai1810):

Dar daca isi cumpara diesel ce are? cumperi un benzinar care bea 10 litri si o galeata de benzina.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu e o problema ca e diesel. Problema e ca la un incepator nu e recomandat diesel, alta problema e ca e o masina premium veche foarte alergata si mai e problema ca are tractiune spate.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Mihai1810):

Hai ca cu tractiune spate te inteleg, de unde si pana unde diesel-ul nu e recomandat pentru incepatori?laughing, crezi ca daca are benzinar nu poate sa faca accident?

| Mihai1810 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu ma refer la accident. Diesel-ul are piese mult mai scumpe de exemplu turbina care la un mers de incepator se strica foarte repede in plus e foarte scumpa, mai ales la bmw. Si nu e singura piesa scumpa. Daca nu sti tu te mai baga.

| JetBlueJet a răspuns:

Cauta-ti una la mana a 2-a
http://autoblog.md/......-parcursi/
Eu am gasit una pe un site da ii 2800 euro
http://www.automarket.ro/masini-noi/top-10-masini-consum-mic.html
Ti-am dat masinile cu consum mic
http://blog.autovit.ro/......cond-hand/

| JetBlueJet a răspuns:

Si uite-te si aici ca poate iti este de folos
http://www.vezicatface.ro/......econd-hand

| Niklauss a răspuns:

BMW de pe OLX cu consum de te doare capu ala e cel mai bun happy

Tata si-a luat un golf 2 pe gaz care pretul e de 2 ori mai ieftin ca benzina. Eu iti recomand o masina pe gaz.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Niklauss):

BMW 320d, nu consuma chiar asa de mult, daca iti cumperi un BMW benzinar, atunci da.

| Nimeni10 a răspuns:

Un passat b5 1,9 TDI 131 de cai 6 trepte, ai un consum redus, motor fiabil, ar mai fi o varianta BMW 320d.

| iDavidS a răspuns (pentru Nimeni10):

Pentru incepatori nu e buna o masina cu tractiune spate cum ar fi BMW

| iDavidS a răspuns (pentru Nimeni10):

Pentru un incepator nu este bun un BMW pentru ca are tractiune spate

| Mihai1810 a răspuns (pentru Nimeni10):

Execelent raspuns cazan de bmw de cel putin 15 ani, tractiune spate, 500.000 km mai e si diesel. Perfect pentru un incepator, n-am ce zice.

| Nimeni10 a răspuns (pentru iDavidS):

Prostii, daca nu te aventurezi cu viteza, n-ai ce pati.

| Nimeni10 a răspuns (pentru iDavidS):

Atunci un passat b5, un motor fiabil( depinde de la cine il cumpara), consum redus, tractiune fata, altceva nu prea ai ce sa iei la banii astia, de benzinare m-as feri.

| Nimeni10 a răspuns:

Daca vrea diesel, nu trebuie neapărat să cumpere BMW, turbina se strică dacă mergi cu ea subturata, orice mașină se va strica la un moment dat.

| KNST a răspuns:

Cu 3000 euro iti poti lua un Golf 4 Variant, 100 CP, foarte bun.
Este spatios, puternic, are consum redus, tinuta buna de drum.
Il poti lua chiar si cu 2500 euro, daca gasesti vreun vanzator mai grabit. Oricum, ai grija! Chiar daca iti place cum arata si cum merge masina, sa n-o cumperi daca proprietarul nu este de acord cu un full test al masinii, la un service ales de tine. Succes!

| Vyrnfa a răspuns:

Pai gandeste-te ce vrei sa faci cu masina, unde o folosesti mai mult(urban sau extraurban) cati km faci cu ea pe an, dupa ce ne spui toate astea iti putem oferi un raspuns

Răspuns utilizator avertizat
| KatrinaHartman a răspuns:

Incearca un Ford Focus