| paulionescu25 a întrebat:

vreau sa dau pentru permis categoria A. imi re comandati va rog frumos o motocicleta pentru un incepator. asi prefera un motor 125. sunt foarte indragostit de yamaha virago 125. ce parere aveti? multumesc

Răspuns Câştigător
| Caddillac a răspuns:

Unchiul meu avea un virago 535 din 2004, sincer imi placea foarte mult cum arata, dar si cum mergea, ca motor cred ca este fiabil, pana la urma e Yamaha.
Despre piese nu stiu ce sa zic, cred ca gasesti dar nu stiu sigur in Romania dar poti face comanda din Italia.
In cocluzie, sunt bune, dar nu iti recomand sa iti iei un 125 cu categoria A... ar fi pacat.

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai 24 de ani, poti conduce orice de la 50 cmc la 2300 cat are triumph rocket si tu vrei un rahat de 125. te vei plictisi repede de 125 si vei vrea mai mult, asta iti garantez. eu mi-am luat de 600 un fz6 si vreau 1000...si am permis de 2 luni

| paulionescu25 explică (pentru JohnnyBi):

Pai da jonny dar sunt incepator si imi e putin frica de viteza. vreau ceva mai simplu.

| Celcareajuta a răspuns (pentru paulionescu25):

Acum, eu as alege asta: http://www.autovit.ro/kinroad-xt-M3954148.html
1. Este noua
2. Puterea pare ok
3. Faci experienta cu ea fara costuri suplimentare
4. Poti sa o schimbi peste 2 ani si nu cred ca pierzi mai mult de 300 de euro

| JohnnyBi a răspuns (pentru paulionescu25):

Si eu cu permis de 2 luni sunt motoveteran sau ce? frica de viteza avem cu totii, dar o motocicleta cumparata la vanzare pierde valoare. si stai cu ea 2-5 luni pana prinzi experienta si o sa plangi ca nu are putere. ia-ti ceva de 600. si putere si iertatoare. nu trebuie sa fie gixxer sa fuga cu 200 in 4 secunde. ia-ti ceva gen virago 535 sau un naked precum hornet, fz si te obisnuiesti cu ea asa cu forta cum e. viteza pe care i-o dai este mana ta pe ghidon. fie ca are 1000 cmc sau 125, dar la 125 cand vei avea nevoie de putere, nu e acolo. la 1000 mereu vei avea putere cand ii ceri, iti va da, dar e prea brutala. asa 600 cmc este compromisul perfect. prinde putere in ture mari. stai pana in 6000 de ture si e lenesa

| Caddillac a răspuns:

Serios? Ai A-ul si vrei un 125?
Asculta daca, chiar iti e frica ia un Ninja 250...
Dar eu ti-as recomanda un 600, acum depinde ce stil iti place, sportiv, touring, cruiser, etc...
Daca vrei un virago cred ca iti plac modelel cruiser-touring, si are dreptate JohnnyBi, ia-ti un motor ceva mai mare, in 2-3 dupa ce ai prins experienta necesara te plictisesti de ea.

| paulionescu25 explică (pentru Caddillac):

Mersi mult. si sunt bune virago. stii ceva despre ele? in caz ca se strica vreo piesa, gasesc de schimb? mersii mult pentru sfaturi.

| Caddillac a răspuns (pentru paulionescu25):

Unchiul meu avea un virago 535 din 2004, sincer imi placea foarte mult cum arata, dar si cum mergea, ca motor cred ca este fiabil, pana la urma e Yamaha.
Despre piese nu stiu ce sa zic, cred ca gasesti dar nu stiu sigur in Romania dar poti face comanda din Italia.
In cocluzie, sunt bune, dar nu iti recomand sa iti iei un 125 cu categoria A... ar fi pacat.