| Lobintmarian96 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare, un prieten vrea să își cumpere o mașină din Germania pe numele lui și el are credite neplătite în România, Ifn-uri mai exact, întrebarea mea este dacă se poate întâmpla ceva cu mașina din cauza acestor credite, dau funda.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La un moment dat se poate întâmpla dacă se ajunge la executare silita. Dar nu ar fi mai înțelept să își plătească din banii de mașină datoriile

| Lobintmarian96 explică (pentru suntserios):

Este executat silit, dar el ar vrea pe numele mamei lui să i treacă

| johnnny123 a răspuns:

Dacă se ajunge la executare silită, este posibil să rămână și fără mașină.

Dar dacă tot are bani să-și cumpere mașină, nu ar fi mai indicat să-și plătească mai întâi creditele?

| SuNaM a răspuns:

Îți spun că cineva care a avut datorii la IFN-uri. Ele se uită lunar la ANAF daca și ceva pe numele tau. Daca prietenul tau cu datorii își ia mașina pe numele lui ( care include și declararea mașinii la ANAF) într-o lună ei afla, in 2 luni dau executarea judecătoreasca pentru executare silita pentru mașina apoi în a-3-a luna deja mașina este sechestrată și vândută că plata la datorii. Și să zicem că prietenul tau și-a luat o mașină de 10.000 euro. Ea va fi executata pe o sumă de 1500 de euro daca ei îs drăguți că să scoată și mai mulți bani de la el. Singura soluție este să o pună pe numele altcuiva. Nici măcar să nu facă contractul cu germanul pe numele lui pentru că deja o să se sesizeze băieții de la Hora și chiar daca nu e numele lui, vor face probleme.

PS: Spune-i prietenului tau sa mai aștepte 1 luna 2 pentru că este l lege în parlament cum că IFN-urile nu o sa mai aibe voie sa ia decât dublul la suma luată. Așa că pentru 500 de lei o să trebuiască să des înapoi doar 1000 și nu 10000 ca acum. Daca o votează ăștia, prietenul tau le poate platii sa scape de ele.