| Daniell123 a întrebat:

Am un scuter Kymco Vitality de 50 si are sa pui ulei separat i-am pus un tub de 120 ml si tot sta becul aprins de la ulei in bord i pun cate un bidon la o saptamana trebuie sa i pui mai mult sau nu stiu nici macar cat incape in el... Ma puteti ajuta cu un sfat

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Becul ala indica o problema la motor cred, nu e de la ulei. Si daca prin bidon te referi la o sticla de 500 ml sau cat are una, nu e deloc normal. Nu stiu cat il folosesti intr-o saptamana, dar consuma foarte mult ulei. Scoate cumva fum albastru?

| Daniell123 explică (pentru anonim_4396):

Aaaa nu scoate fum normal dar nu mult si becul acela este de la ulei ca are semnu pe el cineva mi-a spus ca e putin 120 ml sa pun odata la o saptamana de aceea nici nu se stinge becul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniell123):

Da, m-am uitat in manual pe net...e de la ulei indicatorul. Dar in mod normal, nua r fi nevoie sa adaugi ulei saptamanal. Din cate am vazut, capacitatea baii de ulei e de 0.7 l, si daca tu adaugi 120 ml saptamanal, inseamna ca iti consuma cam 500 ml pe luna, ceea ce e foarte mult. Vezi sa nu fie uzati segmentii sau cilindrul.

| Daniell123 explică (pentru anonim_4396):

Am rezolvat problema scrie pe el acolo langa pedala scrie 1 litru 250 de grame de ulei trebuie sa pun si am pus si vad ca s-a stins becul multumesc oricum... Acum asi avea o alta intrebare daca i scot catalizatoru o sa fuga putin mai mare stiu ca se aude mai tare decat inainte dar se infige si mai tare?