| KanameKuran a întrebat:

As dori sa achizitionez o masina, insa am nevoie de cateva sfaturi. Principalul scop al acelei masini va fi calatoria in toata Europa, prin urmare as vrea o masina populara in cat mai multe tari, in cazul in care as avea nevoie de piese de schimb sa nu trebuiasca sa astept cateva saptamani, consumul si puterea sunt si ei factori importanti. Modelele Ce spuneti de modelele Citroen? Aveti alte recomandari?
P.S nu vreau ceva extrem de scump, iar o achizitie second hand nu intra in discutie.
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Citroen nu e asa de popular. In Austria, Germania, cred ca le numeri pe degete, in trafic. O masina populara in Europa, e Loganul (nu rade laughing ). Golf, Focus si Astra de asemenea.
Eu insa consider ca pentru excursii lungi, clasa compactelor nu e suficienta.
Pentru ce ai tu nevoie, eu consider bun un Volvo, sau Mercedes E-klasse. Deci, clasa premium.
Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, ies din discutie, sunt masinile cu cele mai multe plangeri in masa, in ultima perioada. Probabil ai vazut scandalul imens "Dieselgate", iti mai zic eu altele, cum ar fi, ca din 2000 incoace n-au mai facut un motor pe benzina reusit, sub 1800cmc.
Dintre low-cost-uri, eu iti recomand Dacia Logan, in special MCV, Dacia Duster, chiar si Lodgy, daca ai nevoie de spatiu. Crede-ma, Dacia e foarte "masina" in prezent, nu mai e cazul sa vorbim de ramas in drum, umblat cu scule in portbagaj... Bate deja unele masini la fiabilitate.
Recomand, de asemenea, Opel Astra sau Insignia. Astea sunt masini accesibile, rentabile, si mai ales fiabile.

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nici n-ai cum sa iei in discutie o achizitie SH daca ai asa planuri mari, doar nu pleci la vizitat de serviceuri si platforme.

Recomand Cytroen C-Elysee. Chiar am vazut una la salonul auto de anul asta, arata bestial si e si spatioasa iar cu motorul de 1.6 benzina 115 cp te descurci in orice situatie.

Ca alternativa, ai varianta autohtona Dacia cu oricare dintre modelele: Logan MCV, Dokker, Lodgy sau Duster. Iti amintesc ca MediaNavul de pe Dacia este unu dintre cele mai reusite.

| Apocalipsa22 a răspuns:

Eu leas alege pe cele de la Ford.