| Viorel333 a întrebat:

Buna ziua tuturor.

Am montat acum patru luni o instalatie agr tomasetto pe ford mondeo la dealer autorizat agr Targoviste - a mers bine doar doua saptamani! Apoi a inceput sa aiba socuri in mers - motorul trece singur cand pe gaz cand pe benzina. Am fost de patru ori la montator si a dat vina intai pe gaz apoi pe bujii - le-am schimbat..acelasi simptom. A schimbat un filtru pe care l-am platit - aceleasi simptome. Acum vrea sa schimb bobina de inductie si fisele. Something is wrong! Are cineva o experiente neplacuta asemanatoare? Apreciez orice informatie pe tema aceasta!

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Daca ar fi fost din aprindere (bujii, fise, bobina) trebuia sa stea pe GPL, dar sa mearga in 2-3 pistoane, nu are voie sa treaca pe benzina decat daca nu ai gaz sau este vreo eroare la instalatia GPL si comuta automat pe benzina.

| Viorel333 explică (pentru Adrian5575):

Multumesc pentru raspuns!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt obligati sa-ti remedieze problema caci ai instalatia in garantie iar problema este chiar de la instalatia in sine.
Daca nu spune-le ca se vor trezi cu un control de la OPC (protectia consumatorului), pe care te sfatuiesc sa ii contactezi in cazul in care conducerea acelui service nu doreste sa te ajute.
Inca odata ni se demonstreaza ca sistemele GPL nu fac bine motoarelor pe benzina din pacate.
Chiar daca stiu taximetristi care au facut sute de mii de km cu aceste sisteme, dar oricum motorul lor se simte ba ca nu are zvac, ba ca este mai puturos etc

| Viorel333 explică (pentru Simpatic):

Multumesc mult pentru raspuns. Am luat aminte la cele de mai sus!

| Daniel323 a răspuns:

Problema este de la instalatia gpl daca merge corect pe benzina.