| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că este cea mai calitativă marcă auto?
Dar cea mai bună din punct de vedere al raportului calitate-preț?
Din cunoștințele și experiențele voastre, care consumă cel mai puțin?
Manuală sau automată? happy

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Manual honda civic type r - subaru brz. Alte masini rezistente ca alea prin america se gasesc facute de americani precum dodge challenger sau dodge - GMC restul niste chinezarii inutile facute sa se strice. Renault colaboreaza cu nissan de aia fac masini bune. Japonezii fac calitate europenii isi baga pul in buzunarele noastre. Manual pentru ca e usor de intretinut ieftina la reparat

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca exista cel mai bun cel mai cel etc e vesnicul razboi diesel vs benzina, mercedes vs bmw sau audi vs vw sau mai stiu ce anume.
Cred ca cea mai calitativa marca auto din lume este si cea mai scumpa si anume Koenigsegg, 2-3-5 milioane de euro per bucata cred ca spune CALITATE, LUX SI OPULENTA, finisaje pe care nu le au nici marcile premium bentley sau Aston Martin de ex. dar una e sa faci 3 masini pe an si alt e sa faci 1000-2000-5000-100.000 parerea mea ca doar atunci te numesti constructor de masini nu cand faci cateva proiecte izolate pentru cativa clienti pe care ii cunosti personal de acum.
Dintre constructorii de masini asa cum i-am definit eu mai sus, produse de calitate si premium fac : mercedes, bmw, audi, maseratti, aston martin, Rolls-Royce dar deja vorbim de masini care o bucata depaseste pretul unui apartament sau vile de lux

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Bmw audi mercedes laughing aia fac masini proaste doar AMG - M - RS din gama lor ofera fiabilitate in rest motoare chinezesti si piese din plastic facute sa se topeasca si sa se strice dupa cativa ani. Japonezii nu au dat-o in bara niciodata fac masini rezistente chiar daca nu le au cu designul masiniilor lexus farama bmw in 2 miscari la 50k€ renault e mana in mana cu nissan altfel erau damblagite si alea motoru rezista mult si bine. Zimi de masina ta ce model e japoneza? Ai uitat de intrebare

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe marci premium si superpremim...de la supercaruri la Aston, Bentley, Rols, Mercedes, Audi, Bmw etc. Toti fac masini calitative. Nu ai cum sa alegi una sau alta.

Dacia e clar masina cu raportul cel mai bun daca nu ai pretentii. Si Skoda e tot pe acolo si probabil si VW.

Aia pe care o conduci economic. Cu motor de 1.6 am scos consum de 12 cu manala si de 8 cu automata la o masina cu aceeasi greutate. Si am scos 7 cu manuala si 9 cu automata Deci...

| relian a răspuns:

Masinle de lux is mai de calitate, la orice la piese, interior tot, tabla, plastic etc.Cu cat e mai scumpa cu atat e mai de calitate.

Fiecare fabricant face si si ca sa vanda la tot poporu,ca altfel n-ar face bani.
Care consuma mai putin? Aia automata dar nu-i cine stie ce mare diferenta.
Poate diferenta e acum ceva mai mare la cele automate cu dublu ambreaj.
Dar consumul tine de mai multi factori nu doara de ambreaj,de injectoare, de computeru masini si cine stie ce alte sisteme.
Sint masini cu acelasi motor si consum diferit, dar are si alt pret masina laughing deci pe motoru ala sau pe acea masina mai e ceva in plus.
Apoi consumul sa fie mic, pui un motor mai mic, depinde ce bani ai tu ca si cumparator.
Uite consum mai mic dar nesemnificativ avem si la masinile care au sistem start/stop.
Au pus sistemu asta si au zis ca la milioane de masini se aduna ceva benzina, se scade ceva poluare etc.
Acelasi fabricant face masini diferit sub aspectu calitatii.
Una este un mercedes classa S si alta o trotineta de clasa C laughing si asa e la orice marca.

| Sofer a răspuns:

La mașinile mai vechi puțin se vede diferența de consum între manual și automat de 1 2 litri diferența. La astea mai noi și cu cutie automata consumul e mult mai bun, cel puțin la bmw cu o cutie automata zf în 8 trepte..asta ca exemplu happy Ar fi multe de spus.

| Nemessys a răspuns:

Tesla

| romeo78 a răspuns:

Nu mai există în prezent un astfel de vehicul!
Unul dintre cele mai scumpe și apreciate modele Mercedes Benz este celebrul w123 "cobra".
La BMW, de exemplu prima generație din seria 3, 5, 7. La Audi modele din anii 1970, la Volvo celebrele Amazon, seria 140, 240. Execut sunt multe.
Dar, știți de ce? Pentru că erau făcute cu grijă de la o foaie albă la producție. Pentru că nu apăruse globalizarea cu producerea de piese, accesorii, consumabile în Asia de Sud Est, multe numite generic "chinezării".
Pentru că era mecanică pură, fără electronică, sisteme electrice și alte gadget-uri din prezent.
Totul e în prezent subiectiv și în funcție de buget alegerea unui vehicul. Doar marca contează.
Grupul Volkswagen comercializează modelul Golf, sub doar design diferit modelul Golf, ca Audi A3, Skoda Octavia, Seat Leon. Plus SUV-urile realizate pe aceeași platformă și comercializate de cele 4 mărci, plus cele produse în China, SUA.
Fiabilitatea e ceva subiectiv, atât timp cât în prezent se folosește masiv programe sofisticate de proiectare, încercări în laborator și teste doar în zone închise, foarte puțin pe drumuri publice.

| JicaContra a răspuns:

Toyota... stiu din mai multe surse

| Marius22222222222 a răspuns:

Renault megane din 2005 pe motoria. E si foarte spatioasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din păcate, spre rușinea mea, nu mă pricep aproape deloc la mașini. Dar ca să răspund măcar la o întrebare, cele mai calitative mărci auto, și zic cele fiindcă o să-ți dau mai multe exemple, sunt evident mărcile foarte scumpe, Bugatti La Voiture Noire - 19 milioane de dolari, Rolls-Royce Sweptail - 13 milioane de dolari, W Motors Lykan Hypersport - 3, 4 milioane de dolari. Evident, le-am căutat pe google că nici măcar denumirea și prețul lor nu le știu prea bine?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin calitativ. Daca te referi la materialele din interior, cai multi, etc probabil o firma de lux gen Bentley, Rols, Aston Martin, etc. Daca te referi la calitate adica nu se strica des atunci probabil o Toyota. Ca calitate pret e greu si depinde de nevoile tale. Sincer daca vrei o masina care sa te duca din A in B si atat atunci nimic nu bate o Dacie. Daca vrei si ceva confort si cai probabil o Skoda/ Renault. Cel mai putin ca masini noi consuma cele hybrid/electrice. Daca vorbim de una mai veche atunci ceva cu motorul 1.4 TDI de la VW. Asta cu manuala si automata depinde. Conteaza si ce tip de automata e ( clasaica, DSG, etc). Personal merg pe manuale, ca si daca scoti consum mai bun cu automata in momentul in care se strica ceva e mai costisitor decat la manuale.

| RobertMoto18 a răspuns:

Volkswagen