| RaVuL a întrebat:

Cat este in lei 13, 500$(dolari)
Vreau sa imi cumpar un Dodge Charger 1969 si atat costa 13, 500$(dolari)
Cat ii in lei suma asta
Si daca stiti voi ceva preturi mai ieftine ca asta pentru aceasta masinaa...

12 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

38772 dar daca ai gasit-o in dolari banuiesc ca ai gasit-o in USA, deci mai putin vreo 3000 de dolari pentru transport si inca alti vreo 2000 pentru imatriculare si taxe!

| Nutzuu a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Cam târziu răspund! La mașinile de epocă, nu se plătește taxă!winking

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Nutzuu):

GRESIT!
La masinile de colectie nu se plateste taxa de prima imatriculare, la cele de epoca nu are vreo legatura, masina de epoca este considerata o masina mai veche de 1950, masina de colectie sau vehicul istoric asa cum scria in legislatia care s-a schimbat acum cateva luni, este considerat orice autovehicul a carui productie de seria a incetat 30 de ani sau mai mult in urma, si a caror piese sunt in proportie de 100% originale, sau inlocuite cu piese identice obtinute de la producatori, distribuitori oficiali sau de la un alt autovehicul identic, inclusiv caroserie, geamuri, vopsea si interiorul automobilelor, in acest caz, vehiculele sunt scutite de taxele de prima imatriculare, taxe de mediu, impozit anual si vignite ori orice tara a UE!

Daca el o aduce din SUA, ca sa o poata inregistra ca vehicul istoric trebuie sa fie imatriculata si cu toate actele si verificarile tehnice valabile!

Daca dupa ce el o imatriculeaza, se hotaraste sa o vanda intr-un stat al UE, o poate vinde cu taxe 0, daca era omologata in Europa ca vehciul istoric, atunci da, nu platea taxe, cei din USA au legislatia privind omologarea ca masina de colectie complet diferita, si mult mai blanda fata de Europa! In USA trebuie sa aiba 70% din piese originale, trebuie ca vopseaua sa fie una identica cu vopseaua initiala, dar nu neaparat originala, si trebuie ca reconditionarea sa se faca manual! Atat!

In concluzie, fiind o masina luata din afara europei pana sa devina vehicul istoric trebuie imatriculata, apoi se poate vinde mai departe cu taxe 0!

| Nutzuu a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Ai dreptate, scuze!
Am mai învățat ceva, mulțumesc!
Baftă!winking

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Nutzuu):

Cu placere!

| covexrobu a răspuns:

@FurtunaDiesel nu cred ca va putea sa o inscrie cu 2000 de euro. Atat costa pentru un Opel Astra F din 97 motor 1.4. O sa il coste minim de 2 ori pretul masini inmatricularea. Tinand cont ca Dodge Charger are un motor de peste 4500 cmc.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru covexrobu):

Ba nu, 8202 lei este, poti calcula pe net pretul de la data conversatiei din 2011, acum este 7410!

| ZEU93 a răspuns:

38772.00 RON inseamna www.voncertor.ro daca mai doresti sa calculezi

| rolfenstein a răspuns:

Pai vine cam 38.772 lei.bv ai gusturi la masini.

| catalineusx a răspuns:

Conform bcr 13 mai 2011 13500$ =4700. 56lei fara tva si 5828.69 cu TVA

| RaVuL explică:

Mersi claudiu si mersi si tie eddy

| eddy2012 a răspuns:

13.500$= 38.772 RON sau 387.720.000 milioane de lei vechi sau 9.440 €

acum depinde din ce tara doresti sa cumperi masina. sunt o gramada de site-uri www.mobile.de - Germania. www.autovit.ro.