| IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Ce parere aveti despre depasirea pe partea dreapta? In Romania, pe toate drumurile cu 2 benzi pe sens se practica aceasta tiganie, atat de motociclisti cat si de posesorii de bolizi pe 4 roti. Cred ca pur si simplu lumea nu realizeaza cat poate fi de periculoasa aceasta manevra.
Mai demult mergeam pe ruta Bucuresti-Buzau E60/E85. Pentru cine nu cunoaste este un drum extrem de circulat la orice ora a zile, cu o banda si jumatate pe sens (banda 1 e rahitica, nu incape pe ea nici o masina daramite un camion). Cand trebuie sa depasesti un camion trebuie sa te uiti de 2 ori daca cel de pe contrasens are unde sa traga de volan ca sa-ti faca loc sau are si el pe altu in dreapta deci nu te poate evita fiindca se circula cu niste viteze fenomenale. In timp ce voiam sa depasesc 3 TIR-uri care mergeau unu dupa altu si inca vreo 2 dube, vine un tigan cu ceafa lata posesor de BMW seria 3 care incepe sa ma tina in FLASH-uri. Avand in vedere ca erau de depasit destule si ca luam cate unu (fiindca traficul nu-mi permitea altfel) a inceput sa faca manevre in spatele meu si sarea de pe o banda pe alta parca era turbat. Intr-un final m-a depasit pe jumatatea aia de banda la o palma de masina mea si una de parapet intr-un spatiu foarte ingust intre mine si tirul din fata lui, mi-a taiat fata la modu cel mai grav cand s-a repliat in ultimul moment si, ca sa se razbune, m-a tinut numai in frane. Mentionez ca alergam cu 120 km/h deci nu se putea pune problema ca il tin in loc.
Eu sunt de parere ca prea multi tarani needucati si impulsivi poseda permis de conducere iar testele psihologice de la scoala de soferi n-au nicio valoare (ar trebui sa se dea un test psihologic serios la politie cand dai sala).

23 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Chiar esti asa de inteligent incat sa nu ti dai seama ca banda aia pe care nu incapeai, era de fapt acostamentul? Si cand sunt 2 benzi pe sens si tu mergi pe banda 2, consideri ca nu este bine sa te devansez pe banda 1?

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru ombladon):

Am zis eu ceva de devansare?
Cand pleci din curu lu unu, schimbi directia de mers si dai pe langa el se numeste depasire, indiferent ca e prin dreapta sau stanga. Si nu, nu este acostament banda aia... acostamentul se delimiteaza prin marcaj longitudinal continuu. Mai degraba tu nu prea stii cum arata o banda.

| ombladon a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca tu mergi cu 20 Km/h pe banda 2, este legal sa te "depasesc" pe banda 1.Si ala este acostament, nu banda, este problema ta daca mergi ca oaia pe el...

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru ombladon):

Bine, e cum zici tu nu legea.

| ombladon a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Legea zice " Nu constituie depasire, situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie." Eu vin pe banda 2, tu mergi prea incet, schimb banda si raman pe 1, si tot ma duc, nu este depasire... Vorbesti ca si cum nici permis nu ai avea, toata lumea te contrazice iar tu insisti ca ai dreptate...

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru ombladon):

E depasire, ai schimbat banda inainte sa dai pe langa mine deci ai schimbat directia de mers. Toata lumea ma contrazice mai putin regulamentul, ciudat nu? Pe cine sa cred oare?

"Art.45. - (1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial."

Tot acolo se spune ca devansarea nu e depasirie (reciproca este valabila, bineinteles) :

Art 45 - (4) ''Nu constituie depăşire, în sensul alin.(1), situaţia în care un vehicul circulă mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circulă pe altă bandă în acelaşi sens de circulaţie."

Scrie negru pe alb.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru ombladon):

P.S: Toata lumea fiind tu si cu inca unu, ca restul au inteles despre ce e vorba.

| JohnnyBi a răspuns:

2 benzi pe sensul de mers daca o masina trece in fata alteia pe dreapta se numeste devansare nu depasire. si daca mergi [e stanga desi mergi incet si banda e foarte lata e vina ta ca esti nesimtit. mergi cu viteza mica, mergi cat de pe dreapta permite drumul

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru JohnnyBi):

Daca ai sa citesti intrebarea ai sa vezi ca nu mergeam deloc incet si nici n-am fost devansat.

| JohnnyBi a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ok. eu stau cu un fixator extern 8 saptamani in pat din cauza unui dobitoc ca a tras de volan cand eram pe motor langa el. te mai mira ceva din prostia romaneasca la volan? pe mine nu. ma astept de la orice. toti soferii sunt retardati si de toti trebuie sa te feresti. politia nu face nimic. daca tu nu te salvezi, pe restul ii doare in fund de tine. mori cu dreptatea in mana.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru JohnnyBi):

Incerc doar sa-mi dau seama ce e in mintea unora de procedeaza asa. Probabil si tiganu s-a gandit exact ca cetateanu de mai sus, ca ma devanseaza, fara sa stie ce e aia depasire si ce e aia devansare. Devansare e cand vii de la un km distanta si treci pe langa unu fara sa schimbi directia de mers (indiferent de banda) si iti continui mersu tot pe aceeasi banda pe care ai venit fara a schimba ulterior devansarii directia de mers, ca daca o schimbi se numeste depasire. Cand faci S-uri in kuuru lu unu si-l iei prin dreapta numa devansare nu e.

| JohnnyBi a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca prostul de pe banda 2 mere ca un fund, daca eu vin pe prima banda si ii trec in fata nu mi se pare logic sa fie depasire...mai nou toti pensionarii pe banda 2 ca e kool

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru JohnnyBi):

Tot ce e cu schimbare de directie e depasire, din codul rutier. Ni se pare sau nu normal trebuie sa mergem dupa codul rutier, ca asa e legea iar legea interzice depasirea pe partea dreapta.
Daca prostul de pe banda 2 merge ca un fund, dai semnal stanga si stai in kuuru lui pana te vede si se da deoparte. Daca tot nu se da, il iei pe contrasens (acolo unde nu exista parapet sau despartitor intre sensuri)... Dupa parerea mea, e mai putin grav sa depasesti pe contrasens decat prin partea dreapta. Daca il iei prin dreapta risti sa nu isi dea seama ca-l depasesti absolut deloc, sa traga de volan ca sa evite o groapa si sa te scoata in decor direct intr-un pomwinking

| JohnnyBi a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu, nu. nu incalc legea trecand pe contrasens si nu adorm in fundul lui. daca trec in fata lui pe prima banda e devansare. daca aleg sa schimb banda pe urma e alegerea mea si nu constituie depasire. daca era depasire pe dreapta ma oprea politia ca fac zilnic asta si in 50% din cazuri e politie. zilnic fac naveta si pe drumul respectiv aproape zilnic e filtru si de 6 ani de cand fac asta nu m-a oprit niciodata. daca era cum zici tu nu crezi ca imi luam cel putin 1 amenda din 30000km facuti pe aceeasi portiune de drum de 20 km?

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru JohnnyBi):

''daca aleg sa schimb banda pe urma e alegerea mea si nu constituie depasire''

Ba constituie, conform regulamentului se numeste depasire si fiind depasire nepermisa (prin partea dreapta) ramai fara permis 30 de zile. Am un prieten care a patit-o. Probabil ca conteaza si la cat timp dupa ce ai trecut pe langa el schimbi banda desi nu este precizat in regulament (e neclar si interpretabil, depinde peste ce fel de militian dai). Si eu tai o linie continua de cate ori ies din parcare de la munca (nu am de ales), desi m-au vazut numerosi militieni niciunu nu mi-a zis nimicwinking

Revenind la oile noastre (cu depasirea prin dreapta) :
Din doua rele trebuie sa-l alegi pe ala mai mic. E mai putin periculos sa depasesti pe contrasens decat prin dreapta (cu conditia sa casti bine ochii sa nu vina nimic din fata).

| CatalinOrzan a răspuns:

Da...nu e prea corect, dar ai putea sa-ti iei o camera de filmat pentru masina, gasesti pe internet si la 20$, atunci vei avea dovezi daca faci/face altcineva vreun accident.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru CatalinOrzan):

Da, dar nu stiu sigur ce valoare au in instanta probele video neomologate. In plus, daca ma agata la viteza aia, nu mai ajungeam in instanta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand e85 nu e drum cu 2 benzi pe sens... e drum cu o banda pe sens + acostament. Nu toata lumea inteleg acest lucru... iar cei ce circula pe acostament practic fac o favoare pentru a mai elibera din trafic.

maimuta din BMW nu are nicio legatura cu soseaua cu 1 sau 2 benzi. El e maimuta oricunde, dar din pacate asta e Romania... (nu ca in alte tari nu exista specimene).

Un sofer bun este acel sofer care stie sa iti pastreze calmul si sa isi apere piele in orice situatie.

Recomand o camera pe bord si in astfel de cazuri de agresiune sunat la 112.

| Mussette a răspuns:

Mie nu mi se pare corect.
E destul de periculos.
Nu ai timp sa reactionezi si sa vezi ce vrea cel din dreapta sa faca.
Acum un an, eram intr-o masina, in dreapta si un prost a depasit prin dreapta.
Am avut noroc ca soferul a calcat frana si cel din spate pastra o distanta destul de mare. Era sa fac cunostina cu ingerii. Eram in Bucuresti, pe soseaua Colentina, pana in Bucur Obor; dimineata, cand e aglomeratie si ala vroia sa depaseasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la 24 ani încă nu posed permisul acela. Nu am făcut școala de șoferi, cu toate că de la 18 ani e mândria oricărui flăcău(și fetișcane mai nou), care mai e încurajat chiar de toată familia, de parcă ești cineva când ai permis, crede atâta lume.
Pentru unii a devenit chiar un Bac mai important din punct de vedere social.

Motivele mele:

1. Mereu am fost pasionat feroviar. Și chiar mă întristează faptul că asemenea persoane reprezintă o raritate.
2. Ce să fi făcut eu cu permisul în buzunar/portofel? Nu mă atrage condusul unui automobil(deși mai oricine mă aude se uită la mine de parcă sunt un terminat, un bolnav, ori chiar unul fricos care e și incapabil de fapt), iar mai mult ca sigur m-aș fi rezumat la a conduce ocazional mașina lui tăticu până la mall, care și așa nu e departe și nu e critic să utilizezi un automobil.
3. Cum să mă atragă când atâția cimpanzei și cocalari compun traficul? Nici nu știi când te ciocnești de unul. Asta e chiar esențial. Mi-e prea silă, dar desigur că și teamă de siguranța mea, e firesc.

Și când voi avea o situație financiară mai bună(cariera mai dezvoltată) ca să-mi permit lejer printre altele și un automobil, tot aș evita unul, chiar și dacă ar deveni tentant la un moment dat că doar trebuie să arunci banii pe ceva, ipotetic.

Într-o societate de viitor sper ca șofatul să ajungă o treabă serioasă cum ar trebui să fie deja, adică să nu mai aibă oricine automobil. Să conducă în primul rând cine are nevoie, nu doar cine vrea să facă o expoziție mobilă pe șosele.

Îmi pare rău dacă am fost cam off-topic. Mi-a atras atenția ultimul paragraf al întrebării și sper să nu mă judeci aiurea pentru părerea mea.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru anonim_4396):

N-am de ce sa te judec, in tarile civilizate transportul in comun este mult mai dezvoltat ca la noi si este normal sa circuli cu trenul (vezi DB in Germania). Si mie mi-ar placea sa circul cu trenu intre orase iar acolo unde merg sa ma pot deplasa cu mijloacele de transport in comun dar din pacate noi mai avem pana sa atingem nivelul ala. D-aia si pleaca din tara toti tinerii destepti... Aici raman doar tiganii si taranii needucati, puturosi, superficial si prosti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, sa stii ca nu lipsa de masina e solutia, ci civilizatia si educatia. Daca maimuta nu iti cumpara masina sa faca pe interesantul la mall asta nu inseamna ca va fi o persoane educata. Va folosi transportul in comun unde va manca seminte si va scrie "***" cu markerul pe scaune.

Si nu cred ca e corect sa exista o filtrare a soferilor. oricine are dreptul sa detina o masina si sa se foloseasca de ea atat timp cat respecta codul rutier, suntem totusi intro democratie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Faci o confuzie intre detinatori de automobile si soferi.
In plus, una e sa iti produca disconfort o maimuta in mijloacele de transport in comun, alta e sa mori chiar in accidente auto pe sosele din cauza unor maimute la volan.