| asdaf a întrebat:

Ce rol are şocul electric(sau şoclul, unii ii mai spun şi aşa) la scuter?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Are rolul de a imbogati amestecul carburant cu benzina, cand motorul este rece. Dupa modul de actionare se impart in doua categorii, cu actionare electrica si actionare manuala! Cat despre ce denumiri ii dau "utilizatorii" no comment!

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Cand tragi socul, intra mai multa benzina in motor, motorul se tureaza mai tare, si se foloseste la pornire (in special iarna).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Aia care ii zic şoclu au crescut la kuuru vacii si habar n-au limba romana (daca ai sa citesti in dex ai sa vezi ca şoclu nu exista).
Socu il trageai la masinile sau motocicletele cu carburator ca sa porneasca iarna mai usor.