| User23434 a întrebat:

Cum se verifica socul electric la un scuter care nu porneste? Cred ca asta e cauza.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă bujia e la vedere, o scoți și observi (sau nu) scânteia

| User23434 explică (pentru sierra1):

Socul electric nu bujia. Scanteie are.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Socul este in principal o clapeta ce inchide aproape complet aerul. Identifici clapeta, si vezi in ce pozitie e, si daca misca.
Pentru a porni un motor cu socul 'dus', pui palma la filtrul de aer, obturandu-l aproape complet.

| User23434 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Știu care este socul, doar ca nu știu cum verific dacă funcționează. Și nu știu despre ce clapeta vorbești, poate clapeta la socul manual dar acesta este electric. Mulțumesc oricum!