| Lester23 a întrebat:

Ce se intampla daca am mers cu masina multa vreme cu termostatul pe deschis? Ideea e ca nu prea am iesit din oras cu masina si am luat-o la un drum lung iar temperatura apei era scazuta si asa am constatat ca e defect. Ideea e ca imi baga caldura, ce e drept stai ceva pana se incalzeste motorul la rece.

E vorba de un golf 4 1.6. Fiind pe deschis ma gandesc ca ECU dă mai multa benzina si din citite poate sa uzeze "pretele" cilindrului. Poate spun prostii dar astept pareri.
Il schimb zilele urmatoare.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic daca o ramas blocat pe deschis, sta motorul nitel mai rece, aia e tot.
Era grav de ramanea termostatu inchis, atunci fierbea apa in motor.
Nu mergi tu cu motorul ala ani la rind sa se uzeze cilindri, asa ca stai linistit pana cand spui cateva zile sa schimbi termostatu.

Nu se uzeaza cilindri nici daca mergi un an, nu vad cum, uzarea cilindrilor tine de lubrefiere, daca amestecu e mai rece nu vad cum sau ce ar determina uzura cilindrilor.
Poate p fi ceva ceva, dar nesemnificativ, cum zic, trebuie sa mergi ani buni sa se intimpole ceva, poate nici atunci.

| PavalRamona a răspuns:

Salut! e evident ca ai o problema la masina ...incearca si tu sa folosesti termostatul mai putin. masina e veche.cam anii 2000, nu sunt chiar moderne si eu am un golf 4 1.9 tdi sunt mai bune ca cele de 1.6.dar revenind la subiect da eu cred ca ECU da mai multa benzina si este posibil sa iti uzeze pretele de la cilindru.cu stima da-mi

| regis a răspuns (pentru PavalRamona):

Si cum faci sa folosesti termostatul mai putin?

| Lester23 explică (pentru regis):

Il scoti si il bagi inapoi cand ajunge la 90 de grade apa laughing