| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt kilometrii unei masini mai exact? Sunt incepator si vreau sa dau scoala de soferi. Ce inseamna ei, ce fac, pentru ca chiar nu stiu ce reprezinta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o exprimare imprecisa.
ilometri unei masini se pot referi la rulajul masinii (distanta parcursa de masina in perioada de functionare) sau la viteza maxima a masinii, masurata in km/h.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu ai nicio banuiala? Stii macar ce e ala un km?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kilometrii parcurși de mașina aia cu motorul de pe ea.

| iAMVi a răspuns:

Rulajul ei.
Cand tu mergi un km cu masina ea il memoreaza. Sa zicem ca o masina are 20.000 de km, tu mergi cu ea 5 km, dupa acest drum o sa aiba 20.050 de km si tot asa. Cand vezi o masina cu 300.000 de km inseamna ca proprietarul atat a mers cu ea.

| iAMVi a răspuns (pentru iAMVi):

20.005* km nu 20.050 km m-am grabit, in fine, cred ca ai inteles.