| împreunăfacembine a întrebat:

Cineva care îmi poate explica repede cum pornesc o mașină, ce reprezinta fiecare pedala, cum se schimba vitezele, cum pornesc de pe loc, etc?

Nu știu nimic din toate acestea și mâine am prima ora de condus cu instructorul. Știu legislația, dar nu știu astea. Mi-e enorm de frica.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Pentru mașina manuală: pedala din stânga este ambreiajul, pedala din mijloc este frâna iar cea din dreapta este accelerația. Când schimbi vitezele, apeși la podea pedala de ambreiaj și duci maneta la treapta dorită (vitezele se schimbă crescător) apoi ridici piciorul de pe ambreiaj în timp ce accelerezi ușor. Dacă este benzină atunci piciorul de pe ambreiaj se ridică mai repede, la diesel se ridică mai lent în timp ce apeși accelerația (altfel riști să trepideze, să o bruschezi, ori să moară motorul). Când pornești de pe loc după ce ți-ai aranjat scaunul și oglinzile, pui contactul, lași jos frâna de mână, o scoți din viteză folosind pedala de ambreiaj, ții piciorul pe frână (înainte să lași frâna de mână jos), o pornești, te asiguri în oglinzi, pui semnal, cuplezi în prima treaptă iar restul ți-am explicat deja cum se procedează.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Frica de ce lol. Daca maine ai prima e normal sa nu stii nimic. Doar nu crezi ca o sa iti taie capul.