| JusTPauL a întrebat:

Cnad merg cu masina pe drum pietruit, volanul se misca stanga-dreapta. Sa fie problema de la biliete? Precizez ca directia este buna.
Am mai avut 2 masini inainte si la alea nu misca asa volanul.

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Este normal sa faca asta, a mea face la fel pe drum de tara cu denivelari si pietre, la drum normal daca nu ti se misca de unul singur e ok, cand iei mainile de pe volan el trebuie sa stea drept, in mers, cand intorci putin de el masina trebuie sa inceapa sa vireze, gen sa nu ai joc in volan. Mergi la un service s-o ridice pe elevator si sa traga de toate cele pe sub ea s-o verifice daca ai semne de intrebare!

Răspuns utilizator avertizat
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Pe un drum pietruit volanul se misca pentru ca rotile sunt miscate la randul lor de pietre, denivelari, fagasuri. Daca suspectezi joc la directie se impune un control al acesteia(ca atunci cand faci inspectia tehnica), care nu costa asa mult si te poate feri de multe neplaceri.

| JusTPauL explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Masina ce am avut-o inainte nu facea asa si era din 99..asta e din 2009..se stie ca e60 sunt problematice cand vine vorba de caseta de directie, are un mic joc..alte probleme nu are la directie..am verificat directia.

| maliska777ma97 a răspuns:

Trebuie sati balansezi rotile din cauza rotilor(cauciucurilor) volanul se misca in stringa in dreapta si daca merge masina sinca mai tare atunci volanul la maxim poate si el sa se miste repede si poti face accident din aceasta cauza. pleaca la o vulcanizare daca vrei sa traiesti, nu cista mult. Te pup